304 Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik son zamanlarda oldukça rağbet görmesiyle üretim aşamasında oldukça artış yaşanmıştır. Farklı alanlarda kullanımı olduğundan çeşit açısından da oldukça zengindir. Paslanmaz çeliğin temel çeşitlerinden biri olan 304 kalite paslanmaz çelik en yaygın kullanılandır. Çelik kalitesi, kimyasal bileşimi, kaynak yapılabilirliği ve korozyon-oksidasyon direncinin fiyatına göre gayet uygun olması sebebiyle tercih edilir. Ayrıca kolay şekil verilebilmesi ve rahat kaynak yapılması açısından kullanımı kolaydır. Bu çeliklerin korozyona dayanımı diğerlerine nazaran daha yüksektir.

Dünyada en çok kullanılan paslanmaz çelik türü olarak bilinen 304 kalite paslanmaz çelik birçok ortamda farklı şekil ve biçimlerde kullanılabilmesi yanı sıra üretim kolaylığı açısından da oldukça tercih sebebidir. Standart koşullarda fiyat – performans için gayet üst düzey bir çelik olarak paslanmaz piyasasında yerini alır. Çoğunlukla günlük hayatın pek çok alanında kullanılmasıyla hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Korozyona dayanım açısından diğer çelik türlerine nazaran daha az kaliteli olsa da günlük kullanımlar için oldukça yeterlidir. Fiyat konusunda uygunluğu da bu  etkisini artırmaktadır. Daha zorlu koşullarda ise bu çeliğin yerine korozyon karşısında daha dayanıklı olan diğer paslanmaz çelikler kullanılmaktadır.

Mekanik özellikler bakımından incelediğimizde ise dayanım açısından genellikle yeterli olur. Fakat bazı durumlarda yüksek akma ve kopma gibi olan durumlarda tercih edilmez. Malzeme yapısına baktığımızda bu durumlarda diğer alternatiflere yönelmek daha faydalı olacaktır.

Diğer bir yandan dövülmeye yatkınlığı açısından standart bir kaliteye sahiptir. Metal dövmenin fazlaca olduğu yerlerde çok fazla kullanılmamalıdır.

Kaynak yapılan yerler için incelediğimizde çok fazla kaynağın olmadığı alanlarda düz 304 kalite paslanmaz çelik oldukça ideal bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Kaynak işleminin daha yoğun olduğu yerlerde kabarma yapmaması açısından daha düşük karbonlu olan diğer bir paslanmaz çelik 304L kullanılmalıdır.

Son olarak işlenebilirlik açısından ele aldığımızda standart yerlerde gayet yeterli gelmektedir. Fakat işleme olayının yoğun olduğu yerlerde çok fazla kullanılmamalıdır. Bu çelik türü genellikle küçük torna tezgahlarında tercih edilmektedir.

Paslanmaz boru ve çelik piyasasında pek çok farklı çelik türü vardır. Bunlardan en yaygın kullanılan  304 paslanmaz çelik petrokimya, ev aletleri, otomotiv yan sanayi ve endüstriyel mutfak malzemelerinde kullanılır.Bir Cevap Yazın

seventeen + 11 =

Web Tasarım