fbpx

Paslanmaz Boru Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Paslanmaya ve korozyona karşı gösterdiği yüksek direnç ve dayanıklılığı sebebiyle çeşitli alanlarda sıklıkla tercih edilen bu malzemelere paslanmaz çelik denir.

Paslanmaz boruların dayanıklılığı içerisinden çok yüksek basınçlara sahip akışkanların geçmesine olanak sağlar. Buna ek olarak korozyona ve paslanmaya karşı gösterdikleri direnç sayesinde hem iç ortamlarda hem de dış ortamlarda kullanılmaya uygundurlar. Ayrıca hem dayanıklılıkları hem de korozyona ve paslanmaya karşı gösterdikleri direnç sayesinde farklı kimyasal özelliklere sahip akışkanlar boruya hiçbir zarar vermeden paslanmaz boru içerisinden geçebilir. Bu avantajlar paslanmaz boruların kullanım alanlarının çeşitliliğinin gün geçtikçe artmasını sağlar. Bu özelliklerinin yanında bazı paslanmaz boru çeşitlerinin görünüşleri de oldukça iyidir ve estetik amaçla kullanılırlar. Paslanmaz boruların kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz: kimya endüstrisi, petrokimya endüstrisi, ilaç endüstrisi, dekoratif ürünlerin üretildiği her yerde, plastik endüstrisi boya sanayi, kağıt sanayi ve gıda endüstrisi

Yaygın olarak kullanılan bu paslanmaz boruların üretimi de çeşitli firmalar tarafından çokça yapılmaktadır. Böyle bir durumda kaliteli paslanmaz boruyu bulmak zorlaşabilir. Bu içeriğimizde size uygun ve kaliteli paslanmaz çelik almak için dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz.

Paslanmaz Boru Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Paslanmaz boru sektörü gün geçtikçe genişlediği için paslanmaz boru üretimi de artmıştır. Piyasada bu kadar fazla paslanmaz borunun olması doğru ve kaliteli paslanmaz boru seçimini zorlaştırır. Bu içeriğimizde size paslanmaz boru seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız ve sizin için en uygun olan ve en kaliteli paslanmaz boruyu kolaylıkla bulup seçmenize yardımcı olamaya çalışacağız. Paslanmaz boru seçerken dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde anlatmaya başlayalım.

  1. Paslanmaz Çelikteki Karbon Miktarı

Paslanmaz çelikler farklı alaşım ve elementleri barındırır. Üretilen malzemeye göre bu alaşımların ve elementlerin oranlarında değişiklik olur hatta birinde bulunan element bir diğerinde bulunmayabilir. Fakat karbon neredeyse tüm paslanmaz çeliklerde kullanılan en önemli elementlerdendir. Karbonun oranı arttıkça paslanmaz çeliğin zarar görebilirliği azalır. Bundan dolayı paslanmaz boru alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri paslanmaz borunun içinde bulunan karbonun oranıdır. Ayrıca karbon oranının artması malzemeyi sertleştirmektedir. Bu nedenle özellikle talaşlı imalatta kullanılacak borular daha az karbon ihtiva eden ürünlerden seçilmesine dikkat edilmelidir.

     2. Paslanmaz Çelikteki Krom Miktarı

Çeliğe paslanmaz özelliğini katan malzemelerin başında krom gelir. Bir çeliğin tamamen paslanmaz özelliğe sahip olabilmesi için içerisinde en az %13 krom bulundurmalıdır. Daha az bulundurması durumunda uzun vadede aldığınız paslanmaz boruda paslanma meydana geldiğini görebilirsiniz. Krom oranının yüksek olmasını sağlayacağı bir diğer fayda da darbeler karşısında oluşacak kırılma veya çatlamayı azaltmaktır. Bundan dolayı paslanmaz boru alırken sormanız gereken sorulardan biri de içerisindeki kromun yüzdesi olmalıdır.

     3. Paslanmaz Boru Alınan Firmada Olması Gerekenler

Satış esnasında paslanmaz boru üretiminden sorumlu birine kolaylıkla ulaşılabilmeli ve sorulan teknik sorulara net cevaplar alınabilmelidir. Bunun yanında paslanmaz boru alınacak mağazada ürünlerin sertifikalarının eksiksiz bir şekilde olması gerekir. Bu koşullar sağlandığında firmalar hem teknik açıdan iyi bir izlenim oluşturur hem de müşteriye güven verir. Paslanmaz boru alacak olan insanların bu özelliklere sahip firmalardan alışveriş yapmaları sonucunda kullanım amaçlarına uygun ve kaliteli paslanmaz çelikleri almış olacaklardır.

 

Bu içeriğimizde sizlere hem kullanım amacınıza uygun hemde kaliteli bir paslanmaz boru alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Eğer paslanmaz borular ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sormak istediğiniz her şeyi ve tüm teknik bilgileri öğrenmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al