Paslanmaz Çelik Kalite Sınıfları

PASLANMAZ ÇELİK KALİTE SINIFLARI VE KULLANIM ALANLARI

Paslanmaz çeliğin günümüzde gıdadan kimyaya atık su arıtma tesislerinden ilaç sanayisine kadar birçok yerde kullanılması paslanmaz çeliğin önemini her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. Paslanmaz malzemelerin bu denli çok kullanılmasının ana nedenlerinden biri de malzemelerin paslanmaya ve korozyona karşı dayanımının oldukça yüksek olmasıdır. Tabi birçok ürün gamında olduğu gibi paslanmazda da 304,316,316L,310.430 gibi birçok farklı kalitede malzeme bulunmaktadır. Bu kalite sınıflarının özelliklerinden ve kullanım alanlarından kısaca bahsedelim.

Aısı 304: Paslanmaz çelik sektöründe en çok kullanılan paslanmaz türüdür. 450°C’ye kadar oksitlenmeye karşı dayanıklıdır. Gıda ve tıp sektörlerinde ve evye yapımında kullanılmaktadır.

Aısı 304L: 304 kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu halidir. 304’e göre daha yumuşak olması işlenebilirliğini arttırmaktadır. Depolama tankları ve 400°C’nin altında çalışan hatlarda kullanılabilir.

Aısı 316: Bünyesinde bulundurduğu Molibden sayesinde 650°C’ye kadar yüksek oksidasyon dayanımına sahiptir. Asitlere karşı yüksek dirence sahiptir. Asitlere karşı olan yüksek dayanımı nedeniyle kimya ve petro-kimya sektöründe paslanmaz boru hatları ve kazanlarında kullanılır.

Aısı 316L: 316 kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu halidir. 450°C’ye kadar yüksek dayanımına sahiptir. Asit dayanımı oldukça iyidir. Kimya petro-kimya sektöründe ve tersanelerde kullanılır.

Aısı 316TI: Titanyum içeriği sayesinde 650°C’ye kadar sıcaklıklarda sürekli olarak kullanılabilir. Oksidasyona karşı mukavemeti yüksektir. Kimya petro-kimya sektörlerinde ve ısı değiştiricilerde kullanılabilir.

Aısı 309 / 309s: 1050°C’ye kadar olan sıcaklıklarda oksidasyon dayanımı oldukça yüksektir. Çekme dayanımı oldukça iyidir. Yüksek sıcaklıkta çalışacak ekipman parçaları yapımında ve fırınlarda kullanılır.

Aısı 310 / 310s: AISI 304’e benzerlik gösterse de paslanmaz çeliğin sıcaklığa en çok dayanan çeşididir. 1200°C’ye kadar olan sıcaklıklarda kullanılabilir. Yüksek sıcaklıklarda çalışan ekipmanların yapımında buhar kazanlarında ve paslanmaz boru hatlarında kullanılır.

Aısı 321: içeriğinde bulunan titanyum sayesinde korozyon dayanımı oldukça yüksektir. Yüksek sıcaklıklarda uzun süre kullanılabilir ve kaynak kabiliyeti yüksektir. Fotoğraf sanayinde ve kimya endüstrisinde kullanılır.

Aısı 430: Düşük karbonlu ve krom içerikli paslanmaz ürünüdür. 300 sınıfı paslanmazlarda bulunan nikel bu türde bulunmaz bu nedenle mıknatıslanma yapabilir. Otomotiv sanayinde ve dekoratif ev eşyaları yapımında kullanılır.

Aısı 430TI: Titanyum içermesi nedeniyle korozyon dayanımı yüksektir. Isı iletkenliği oldukça iyidir. Egzoz yapımında ve çamaşır makinalarında kullanılır.

Paslanmaz çeliğin kalite sınıflarını ele aldığımız bu içerikte elimizden geldiğince sizleri konu hakkında bilgilendirmeye neden paslanmaz sorusunu kafanızdan biraz daha silmeye çalıştık. İçeriğimizi incelediğiniz için teşekkürler.

 

 

 Bir Cevap Yazın

four × 2 =

Web Tasarım