fbpx

Paslanmaz Çelik Manyetik Özelliğe Sahip midir?

paslanmaz çelik ve manyetik

Paslanmaz Çelik Nedir?

 Paslanmaz çelik içerisinde en az %10.5 oranında krom bulunduran çelik türüne denir. Paslanmaz çelik sadece krom değil nikel gibi başka elementler de içerir. Paslanmaz çelik kalitesini ve türlerini içinde, bulunan elementler belirler. Bu elementlerin oranları ve oluşturdukları alaşımlar oldukça önemlidir.

Paslanmaz Çelik Türleri

Paslanmaz çelikler içerdikleri alaşım ve elementlere göre farklı türlere sahiptirler. Bunlar östenitik, ferritik, martenzitik ve dubleks paslanmaz çeliklerdir. Östenitik paslanmaz çelikler 304 ve 316, ferritik paslanmaz çelikler 409 ve 430,martenzitik paslanmaz çelikler 420 gibi alt sınıflara ayrılabilir. En yaygın olarak kullanılan paslanmaz çelik de 304′ tür.

Östenitik Paslanmaz Çelik

Demir etrafında yapılanan nikel, krom,magnezyum ve nitrojen içeren paslanmaz çelik alaşımlarından oluşurlar. Soğuma işlemi sırasında faz değişimine uğramazlar ve bundan dolayı sertleşmezler. Bu çelik türünün en önemli özelliği diğer çelik türlerinin aksine manyetik özelliğe sahip olmamasıdır.

Ferritik Paslanmaz Çelik

Bu çelikler sertleştirilemeyen demir ve krom alaşımlarıdır. İçerdikleri krom oranı %12-16 arasında değişiklik göstermektedir. bu çelik türünün paslanmaz özelliği östenitik çelikten daha düşüktür. Ferritik paslanmaz çelik türü manyetik özelliğe sahiptir.

 

Martenzitik Paslanmaz Çelik

İçerdikleri krom oranı %16 ‘dan azdır. İçerdikleri % 0,3 karbon oranından dolayı ısıl işlem gördükten sonra sertleşebilirler. Paslanmaz özelliği en düşük olan paslanmaz çelik türü budur. Martenzitik paslanmaz çelikler manyetik özelliğe sahiptirler.

Dublex Paslanmaz Çelik

Bu gruptaki paslanmaz çelikler %22 krom, %5,5 nikel ve %0,02 oranında karbon içerirler. Korozyon dirençleri oldukça yüksektir. Hem ösentenitik hem de ferritik paslanmaz çelik özelliklerini gösterirler.

Paslanmaz Çeliğin Manyetik Özelliği

Çoğu insan tarafından paslanmaz çeliğin manyetik etkisinin olmadığı düşünülür hatta çeliğin paslanmaz olup olmadığını anlamak için mıknatısa gösterdiği tepki baz alınır ama bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Paslanmaz çeliğin bazı türleri manyetik özelliğe sahipken bazıları değildir.

Paslanmaz çeliğin manyetik özelliği alaşımlara eklenen elementlere bağlıdır. Örneğin alaşımın içinde nikel olması manyetik paslanmaz çeliğin manyetik olmayan paslanmaz çeliğe dönüşümünü hızlandırırken bu geçiş sadece nikel ilavesi ile de sağlanabilir. Paslanmaz çeliğin ısıya maruz kalması içindeki atomların hareket etmesine sebep olur ve çeliğin manyetik özelliğinde değişikliklere sebep olur. Bu değişime sebep olacak sıcaklık her çelik türü için farklılık gösterir.

Paslanmaz Çelik Mıknatıs Tutar Mı?

400 serisi paslanmaz çelikler, hassas manyetik özelliklere (feritik karakter) sahiptirler. 300 serisi paslanmaz çelikler ise, soğuk işleme, kumlama gibi fiziksel değişim ve gerilimlere maruz kalırlarsa mıknatıslanma özelliği gösterebilirler. Dolayısıyla, paslanmaz çelik mıknatıs tutar diyebiliriz.

Banner

 

PASLANMAZ ÇELİKManyetik OlanManyetik Olmayan
Östenitikx
Ferritikx
Martenzitikx
Dublexxx

Bu yazımızda sizlere paslanmaz çelik ve manyetik özelliği  hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bununla ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve internet sitemizden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çeliğin Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Manyetik Özelliğe Sahip midir?” yazısında 3 düşünce

  • Muar diyor ki:

   Benim için oldukça önemli,Çünki hidrojen üretiminde kullanılan elktrolize için hangi paslanmaz çeliği kullanmam lazım net bir bilgiye sahip olamadım ve hala araştırıyorum.Bu süreçte öğrendiğim bir kaç bilgi var onu paylaşayım elektirolize işlemlerinde elektirik kullanıldığından elektirolize edilebilmek için manyatik bir alan oluşturulmalı buda 316 paslanmaz çelik olması gerektiğini söylüyor yanlış anlamışsam çalışma prensibini beni aydınlatın,Lütfen

   • Ümit Paslanmaz diyor ki:

    Merhaba, elktrolize yöntemi hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmadığımız için sizlere ne yazık ki yardımcı olamayacağız. Fakat malzemenin manyetik özelliğe sahip olması gerekiyorsa 316 kalite ne yazık ki işinizi görmeyecektir. Manyetik özellik önemli ise 400 serisi paslanmaz çelikler tercih edilmektedir. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al