fbpx

Paslanmaz Çelik Tee

paslanmaz-celik-tee

Bu yazımızda paslanmaz fittings elemanlarından biri olan paslanmaz çelik teelerden bahsedeceğiz. Paslanmaz teelerin çeşitlerinden kullanım alanlarından ve fiyatlarını etkileyen faktörleri inceleyerek paslanmaz teenin ne olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Paslanmaz teeler paslanmaz sektöründe en çok kullanılan fittings elemanlarındandır. Paslanmaz teeler düz bir şekilde gelen hattı dallara ayırmak ya da hattın akış yönlerini çoğaltmak için kullanılan bağlantı elemanlarıdır.  Paslanmaz çelik tee isminden de anlaşılacağı üzere T harfi şeklindedir.

Paslanmaz teeler üretim şekline göre 2 gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar paslanmaz dişli ve paslanmaz kaynaklı(patent) teedir. Paslanmaz kaynaklı teelerde kendi aralarında eşit tee ve innegal tee olmak üzere ikiye bölünmektedir.

Paslanmaz Çelik Tee Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz Çelik Dişli Tee

Paslanmaz çelik dişli bağlantı elemanlarından biri olan paslanmaz çelik dişli teeler dişli fittingsler içinde en yoğun olarak kullanılan elemanlardandır. Paslanmaz çelik dişli teeler döküm denen imalat yöntemi ile yapılmaktadır.

paslanmazdislitee

Kısaca döküm yönteminden bahsetmek gerekirse; ilk olarak yapılacak paslanmaz çelik tee ölçüsüne göre özel olarak mum kalıplar yapılmaktadır. İnce bir hassasiyette yapılan mum kalıpların ardından, ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada istenilen kaliteye göre hazırlanan paslanmaz hurda ve cevher ark ocağında eritilerek talep edilen kalitede ve eriyik halde paslanmaz çelik ham maddesi elde edilir. Elde edilen ham madde mum kalıplara dökülerek soğumaya bırakılır. Soğuma sonrasında kalıplardan çıkarılan paslanmaz çelik teeler üzerlerinden kalan döküm fazlalıklarından kurtarılır. Ardından dişleri açılmak üzere talaşlı imalata alınarak kullanıma hazır hale getirilir.

paslanmaz-disli-tee

Paslanmaz çelik dişli teeler pek çok dişli fittingste olduğu gibi düşük basınçlarda kullanılmaktadır. Sızdırmazlık dişli bağlantı ile sağlandığı için 8-10 bar basınç üzerinde kullanılması tavsiye edilmez. Paslanmaz çelik teeler piyasamızda genellikle BSP diş normunda kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik Kaynaklı (patent) Tee

Paslanmaz çelik patent teeler kaynak bağlantılı fittings elemanlarındandır. Patent teeler hatta kaynak ile bağlanmaları sebebiyle hattan ayrılmaları bir hayli zordur. Fakat dişli teelere oranla basınç dayanımları daha yüksektir.

Paslanmaz çelik kaynaklı teeler dişli teelere göre çok farklı bir üretim yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Pres yöntemi denilen bu yöntemden kısaca bahsetmek gerekirse;

Pres yöntemi pres makinası kullanılarak yapılan üretime verilen isimdir. İlk olarak borular istenilen tee ölçüsüne göre belirlenen kesim ölçüsü ayarlanarak kesim işlemi yapılmaktadır. Kesim işlemi akabinde oluşan boru parçası istenilen ölçüye göre ayarlanan kalıpların bulunduğu pres makinasına konulur.

paslanmaz-patent-tee

Pres makinasına konulan parça kalıplar arasında sıkıştırıldıktan sonra her iki taraftan da basınçlı hidrolik basınç uygulanır. Uygulanan basınç sayesinde malzeme kalıpta teenin üçüncü yolu için açılmış boşluğa doğru uzayarak tenin üçüncü yolunu ortaya çıkarır. Fakat bu yol ilk olarak kör olarak oluşur. Presten çıkarılan ürün tee imalatı için özel üretilen torna makinasına bağlanır ve hem teenin ağızları düzeltilir hem de kör haldeki yol açılır ve tee kullanıma hazır hale gelir. Bu yöntemde kullanılan farklı kalıplar ile hem eşit tee hem de innegal teeler üretilmektedir.

Paslanmaz çelik kaynaklı teeler kendi aralarında iki farklı grupta incelenebilir.

Paslanmaz Çelik Eşit Tee

Paslanmaz çelik eşit tee aslında paslanmaz çelik tee denildiğinde aklımıza gelen ilk üründür. Her yönün eşit olduğu 3 yönden oluşan T harfi şeklinde olan kaynaklı ürünlere paslanmaz eşit tee denmektedir.

Paslanmaz Çelik İnnegal Tee

Paslanmaz çelik innegal tee redüksiyon tee olarak da anılmaktadır. Hattaki akışı çeşitlendirirken hattın çapını daraltmak için kullanılan bağlantı elemanıdır. Piyasamızda pek fazla kullanılmamaktadır. Genellikle talepler doğrultusunda eşit tee ve redüksiyon kullanılarak ikame edilmektedirler.

paslanmaz-innegal-tee

Paslanmaz Çelik Tee Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Paslanmaz çelik tee fiyatları da diğer paslanmaz ürünleri gibi nikel ve krom fiyatları ile doğru orantılıdır. Krom ve nikel fiyatlarındaki artış ve düşüş tee fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca üretilen paslanmaz çeliğin büyük kısmının hurdadan geri dönüşümle yapılıyor olması nedeniyle hurda fiyatlarındaki değişimlerde tee fiyatlarını etkilemektedir.

Paslanmaz teeler işçilik yoğunluklu ürünler olmaları nedeniyle işçilik ücretlerindeki artış ve düşüşlerde paslanmaz tee fiyatlarının belirlenmesinde oldukça önemli bir etkendir.

Paslanmaz çelik fittings elemanlarından paslanmaz çelik teelerden bahsettiğimiz bu yazımızda sizlere teelerin çeşitleri üretim yöntemleri ve fiyatlarını belirleyen unsurlardan bahsederek paslanmaz çelik teeler hakkında aklınızda oluşabilecek sorulara cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgiler için diğer yazılarımızı ziyaret edebilir ya da iletişim kanalarımız aracılığıyla bizler ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al