fbpx

Paslanmaz Çelik Vana Seçimi Nasıl Yapılır?

paslanmaz vana

Bu yazımızda endüstriyel uygulamaların olmazsa olması olan paslanmaz çelik vanaların seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz. Vanalar akışı düzenlemek, sistem basıncını ayarlamak, geri akışı engellemek amacı ile birçok endüstriyel alanda kullanılırlar. Tasarımına markasına ve modeline göre birçok farklı paslanmaz çelik vana çeşidi olduğundan doğru paslanmaz vana seçimini yapmak oldukça zordur. Yazımızda sizlere doğru vana seçimi yapmanız için dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi vereceğiz.

Vana Fonksiyonunu, Kullanım Amacını Belirleyin

Paslanmaz çelik küresel vana ile ne yapabilirsiniz ya da y tipi bir vana ile ne yapamazsınız? Kullanım ihtiyacınıza göre doğru vanayı seçmelisiniz. Doğru vanayı seçmek için kendinize şu soruları sormalısınız.

  •    Paslanmaz vana yalnızca açılıp kapanacak mı?
  •    Vana akışı başlatıp durduracak mı yoksa akışı kontrol de mi edecek?
  •    Vana sistem basıncını kontrol edecek mi?
  •    Paslanmaz vana 2 yollu mu, 3 yollu mu olacak?

Öncelikle bu soruları cevaplamanız paslanmaz vana seçiminizi kolaylaştıracaktır.

Akışkan Nedir? Akış Kapasitesi Nedir?

Hatta dolaşan akışkan nedir? Gaz mıdır sıvı mıdır? Korozif özellikleri nelerdir? Bu soruların cevabı uygun vana seçiminde son derece önemlidir. Akışkan ile vananın uygunluğu oldukça önemlidir. Söyle ki paslanmaz vana ile akışkan arasında bir kimyasal reaksiyon olma ihtimali vardır. Ayrıca kullanılan contalarında hattaki akışkan ile uygunluğu önemlidir.
Hattın kapasitesi paslanmaz çelik vana seçimini etkileyen bir başka etkendir. Akışın belli bir oranın üste olan hatlarda küresel ya da kelebek vana kullanmak yerine glob vana kullanmak doğru hattın kurulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Paslanmaz Vana Çeşitleri

Çalışma Şartları ve Konumlandırma

Vanaların bağlanacakları hattın bulunduğu ortama uygun olup olmadığı da önemli bir husustur. Şöyle ki bazı hatlarda vanaların takılacağı yer çeşitli şartlar nedeniyle oldukça dardır bu nedenle paslanmaz vana seçiminde vanaların hatta bağlanacağı ortamda göz önünde bulundurulmalıdır.
Ayrıca paslanmaz vana seçiminde hattın basıncı hatta bulunan akışkanın sıcaklığı da oldukça etkilidir. Bu değerler hattın doğru biçimde çalışması için oldukça önemlidir. Yüksek basıncın olduğu bir yerde dişli iki parçalı bir vana kullanmak hattın kısa süre içinde patlamasına neden olacaktır. Basınç değerleri ve sıcaklık doğru vana seçiminde oldukça önemlidir.

Satın Alma ve Bakım Maliyetleri

Paslanmaz çelik vanayı satın almak ilk maliyettir fakat son değildir. Vana temizliği, bakım tamir gibi maliyetleri de olacaktır. Doğru vana seçimi yapılırken bu maliyetlerinde göz önünde bulundurulması da kullanıcı açısından oldukça önemlidir.
Bu bilgiler ışığında makinanız ya da hattınız için doğru olan paslanmaz vana seçimini yapabilirsiniz.  Paslanmaz vanaların hattımız için kritik öneme sahip bir bağlantı elemanı olduğunu ve doğru vana seçiminin makinalarımız ya da hattımız için son derece önemli olduğunu unutmamalıyız.
Bu yazımızda sizlere paslanmaz çelik bağlantı elemanlarından olan vanaların seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmeye ve aklınızda ki neden paslanmaz sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Paslanmaz Çelik Vana Seçimi Nasıl Yapılır?” yazısında 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al