fbpx

Paslanmaz Çelik ve Yumuşak Çelik (akma çelik) Arasındaki Farklar

paslanmazcelikfarklar

Çelik dünya üzerinde her yıl 1.3 milyar ton üretim ile en çok kullanılan malzemelerden birisidir ve inşaat sektöründen tekstil sektörüne bir çok farklı sanayide kullanım alanları mevcuttur.

Çeliğin bir çok farklı çeşidi bulunmakla birlikte bu çeşitlerin her birinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklere göre kullanım alanları değişen çeliğin öne çıkan özellikleri arasında esneklik, sertlik, gerilme noktası ve maliyet gibi unsurlar vardır. Örneğin karbon miktarı arttıkça çelik sertleşir ve güçlenir ancak esneklikleri azalır. Paslanmaz çelik kalite sınıfları arasından doğru paslanmaz çelik seçimi yapılırken göz önünden bulundurulması gereken temel etmen çeliğin nerede kullanılacağıdır. Kullanım alanına uygun seçilen çelik maliyet ve kalite açısından büyük önem taşır.

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik minimum 10,5% seviyesinde krom elementi, maksimum 1.2% seviyesinde karbon elementi içeren bir demir-karbon alaşımıdır. Paslanmaz çeliğin en önemli özelliği sıradan çelik kadar kolay korozyona uğramaması yani paslanmamasıdır. Ancak bilinenin aksine paslanmayan bu çelik türü leke tutabilir. Aynı zamanda paslanmaz çeliğin diğer bir ismi de korozyona dayanıklı çeliktir. Paslanmaz çeliğin çeşitli sınıfları ve yüzey özellikleri vardır ve kullanım alanları bu özelliklere göre değişmektedir.

Paslanmaz çeliği yumuşak çelikten ayıran temel özellik içerisindeki karbon miktarıdır. Yumuşak çelik havaya ve neme maruz kaldığında oksidasyona uğrayıp korozyon sürecini hızlandırırken paslanmaz çelik sahip olduğu yüksek krom seviyesi sayesinde paslanmaz ve korozyona uğramaz.

 

Banner

 

Yumuşak Çelik (Akma Çelik)

Karbon çeliğin bir diğer adı da yumuşak çeliktir. Çeliğin tanımı bileşiminde az miktarda karbon yer alan demir ve karbon alaşımı şeklinde yapılabilir. Çelik üretiminin büyük bir bölümünü oluşturan karbon çeliğin kullanım alanı oldukça geniştir. Fakat, yumuşak çeliğin paslanmaz çeliğe göre korozyon direnci zayıf olduğundan yani paslandığından koruyucu bir kaplama kullanılmadığı sürece nemli ortamlarda kullanılmamalıdır.

 

 

Paslanmaz Çelik ve Yumuşak Çelik (Akma Çelik) Arasındaki Farklar Nelerdir ?

• Paslanmaz çelik daha sert ve dayanıklıdır.
• Paslanmaz çelik daha kırılgandır.
• Karbon ilavesiyle yumuşak çelik güçlendirilebilir.

İlginizi çekebilir: Neden Paslanmaz Kullanmalıyız ?

Paslanmaz Çelik ve Yumuşak Çelik (akma çelik) Arasındaki Farklar” yazısında 3 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al