fbpx

Paslanmaz Tapa Nedir?

paslanmaz-tapa-nedir

Bu yazımızda paslanmaz çelik bağlantı elemanlarından kör tapalardan bahsedeceğiz. Pek çok farklı tipi olan kör tapaların imalat aşamalarının neler olduğundan paslanmaz tapaların çeşitlerinin neler olduğundan ve paslanmaz tapaların nerelerde kullanıldığından bahsederek paslanmaz tapa nedir sorusuna yanı vermeye çalışacağız.

Yazımıza tapanın ne demek olduğunu açıklamakla başlayabiliriz. Tapa bir hatta ki akışı sonlandırmak için kullanılan dişli ya da kaynaklı olarak hatta bağlanan bağlantı elemanlarına tapa denir. Hattı sona erdirmek amacı ile kullanılmaları nedeniyle kör tapa olarak adlandırılmaktadırlar.

Paslanmaz çelik kör tapalar pek çok farklı şekilde olabilirler. Biz yazımızda paslanmaz çelik kör tapaların en çok kullanılan üç türünden bahsedeceğiz. Bu üç üründen 2 tanesi dişli bir tanesi ise kaynaklı tip kör tapalardan olacak.

Paslanmaz Kör Tapa Türleri

Paslanmaz Dış Dişli Kör Tapa

Dış dişli kör tapalar piyasada en çok talep gören kör tapa türüdür. Paslanmaz çelik dış dişli kör tapalar iç dişli olarak devam eden hatların sonlandırılmasında kullanılan bağlantı elemanlarıdır. Çok tercih edilmelerinin en büyük sebebi de paslanmaz çelik dişli fittingslerin büyük bir kısmının iç dişli olmasıdır. Fittingslerin iç dişli olması nedeniyle hattı sonlandırabilmek için dış dişli tapalar kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik dış dişli tapalar döküm yöntemi kullanılarak üretilmektedir. Eriyik haldeki paslanmaz çelik cevheri mum kalıplara dökülür. Döküm işlemi sonucunda kalıplardan çıkan ürünler tornalar vasıtası ile işlenir ve son halini alarak satışa hazır hale getirilirler.

paslanmaz-celik-kor-tapa

Paslanmaz İç Dişli Kör Tapa

Paslanmaz dişli fittingslerden biri olan iç dişli tapalar hatların hex nipel, kuyruklu rekor kuyruklu dirsek ya da tek taraflı nipel gibi fittings elemanlarıyla sonlandırılması durumunda kullanılan kör tapa türüdür. İç dişli kör tapalar dış dişlilere oranla oldukça az kullanılmaktadır. Bunu ana sebebi hatların genellikle iç dişli ürünlerle sonlandırılmasıdır.

Paslanmaz çelik iç dişli tapalarda tıpkı dış dişli tapalar gibi döküm yöntemi kullanılarak mum kalıplara dökülerek imal edilirler.

ic-disli-kor-tapa

Paslanmaz Kaynaklı Tapa (Paslanmaz Kep)

Paslanmaz kaynaklı tapa yani kullanılan adıyla paslanmaz çelik kep. Paslanmaz çelik kepler kaynaklı olarak ilerleyen hatlarda kullanılan ve hatta kaynak ile bağlanan yarım daire şeklindeki paslanmaz çelik bağlantı elemanıdır. Paslanmaz kepler genel olarak dişli bağlantıya nazaran basıncın daha yüksek olduğu ortamlarda kullanılmaktadır.

Paslanmaz kepler presler kullanılarak imal edilmektedir. Çap ve kalınlıkları daha önceden belirlenen kepler yapılan açılıma uygun kalınlıklarda ki saclardan yine yapılan açılıma uygun şekillerde yuvarlaklar kesilmesi ile imalat süreci başlamaktadır. Kesilen saclar çeşitli kalıplar kullanılarak presler aracılığı ile istenilen şekillere getirilirler. Preste yapılan basım işlemi sırasında keplerin kenarlarında dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bu dalgalanmaların alınması ve tam olarak ölçüye getirilebilmesi için kepler torna edilmektedir. Daha sonrasında presten kalan yağın atılabilmesi için asitleme yapılır. Ve etiketleme yapılarak kepler satışa hazır duruma getirilir.

paslanmaz-kaynakli-kep

Paslanmaz Çelik Dişli Ve Kaynaklı Tapaların Avantaj ve Dezavantajları

  • Kaynaklı tapalar dişli tapalara oranla basınca daha dayanıklıdır.
  • Kaynaklı tapaların imal edilmesi dişli tapalara oranla çok daha kolaydır.
  • Dişli tapalar hatta pratik bir şekilde sökülüp takılabilmesi sayesinde kaynaklı tapalardan daha pratiktir.
  • Dişli tapalar hattan dişli şekilde ayrılabilmesi sayesinde kaynaklı tapalar gibi hattan ayrılabilmek için kesime ihtiyaç duymazlar bu sayede dişli tapalar daha ekonomiktir.

Bu yazımızda paslanmaz çelik bağlantı elemanlarından olan tapalar ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Paslanmaz çelik tapaların ne olduklarından nasıl kullanıldıklarından ve genel olarak paslanmaz çelik tapa türlerinden bahsederek paslanmaz çelik bağlantı elemanlarından birinin daha ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi almak için diğer yazılarımızı ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımızı kullanarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al