fbpx

Paslanmaz Dişli Redüksiyon Nerelerde Kullanılır ?

Paslanmaz Redüksiyon Nedir ?

Paslanmaz redüksiyon boru hatlarını birbirine bağlamak için kullanılan elemanlardan birdir. Redüksiyonun kelime anlamı  olarak indirgemek demektir. Bir borunun çapı daha büyük veya daha küçük bir boruya bağlanmasına olanak sağlar.

Redüksiyonunun amacı akışkanın boru içinden kesintiye uğramadan geçmesini sağlamaktır. Borunun basıncı arttırılmak isteniyorsa daha geniş bir borudan daha dar  bir boruya geçiş gerekir. Borunun basıncı azaltılmak isteniyorsa daha dar bir borudan daha geniş bir boruya geçiş gerekir ve bu da redüksiyon ile sağlanır. Paslanmaz rediksüyon boru içerisinde ölü hacim oluşmaması için ve birikinti kalmaması için de kullanılırlar.

 Paslanmaz Dişli Redüksiyon Nedir ?

Bir tarafında dıştan diğer tarafında içten diş bulunur ve bir bağlantı elemanı olan  redüksiyonun bir türüdür. Paslanmaz dişli redüksiyonların dışında bulunan dişlere erkek dişler içinde bulunan dişlere ise dişi dişler denir. Bunların da amacı çapları farklı olan boruları birbirine bağlayarak akışı sağlamaktır. Bu redüksiyonlar hex bushing olarak da bilinirler.

Paslanmaz Dişli Redüksiyonlar Nerelerde Kullanılır ?

Paslanamaz dişli redüksiyonlar aslında boru ekleme uygulamasının yapıldığı her yerde kullanılabilir ama çoğunlukla ticari ve endüstriyel tesisatlarda kullanılır. Paslanmaz dişli redüksiyonun kullanım alanlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  1. Rafineri ve Petrol Sistemleri
  2. Sulama Sistemleri
  3. Isıtma ve Soğutma (İklimlendirme ) Sistemleri
  4. Yangın Sistemleri

Bu gibi tesisatlarda sağlıklı sonuçlar elde edilmesi için basıncın iyi bir şekilde ayarlanması gerekir ve paslanmaz dişli redüksiyonlar bunun için oldukça uygun malzemelerdir.

Endüstriyel sistemler başta olmak üzere, sıvı veya gaz akışkanlar için kullanılan sistemde paslanmaz çelik kullanımı oldukça önemlidir.  Paslanmaz dişli redüksiyonlar bu amaçla kurulan boru hatlarındaki önemli yardımcı elemanlardan biridir. Bu boru hatlarında paslanmaz dişli redüksiyonun önemli olmasının sebebi akışın düzeyinin, basıncının ve ısısının ayarlanması için boru genişliğinin önemli olması ve bunun ayarının da paslanmaz dişli redüksiyon ile kolayca yapılabilmesidir.

Bu yazımızda size paslanmaz redüksiyonun ve paslanmaz dişli redüksiyonun ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Bunun yanında paslanmaz dişli redüksiyonun kullanım alanlarıyla ve ne amaçla kullanıldığıyla ilgili de bilgi verdik. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al