Paslanmaz Redüksiyon Nedir?

paslanmaz redüksiyon

Paslanmaz boru hatlarının olmazsa olmazlarından biri de paslanmaz redüksiyonlardır. Paslanmaz redüksiyon bir boru hattında hattın çapını düşürmek amacıyla kullanılır. Boru hattını küçük çaptan büyük çapa ya da büyük çaptan küçük çapa geçiren dişli ya da kaynaklı bağlantı elemanlarına redüksiyon adı verilir. Redüksiyonlar, kullanıldıkları boru hattında çapı küçültülerek hattaki basıncı arttırmak veya çapı genişleterek hattın basıncını düşürmek için de kullanılmaktadır.

Redüksiyonları, kaynaklı redüksiyonlar ve dişli redüksiyonlar ( hex bushing) olarak 2 ana grupta incelemek mümkündür.

1) Kaynaklı Redüksiyonlar

Kaynaklı redüksiyonlarda kendi içlerinde konsantrik redüksiyon, eksantrik ve gıda redüksiyonu olarak farklı grupta incelenebilirler.

a) Konsantrik Redüksiyon

Paslanmaz konsantrik redüksiyonlar paslanmaz borulardan imal edilmektedir. İlk olarak kısa parçalar halinde kesilen paslanmaz boru parçalarının kalıplar ve hidrolik pres makinası yardımıyla şekillendirilmesi sonucunda konsantrik redüksiyonlar ortaya çıkar.

Bu redüksiyonların konsantrik olarak adlandırılmasının sebebi redüksiyonların başı ve sunudaki düz kısımlar haricinde her yerinin belli bir açı ile büyümesi ya da küçülmesidir.

b) Eksantrik Redüksiyon

Paslanmaz eksantrik redüksiyonlarda tıpkı konsantrik redüksiyonlar gibi borudan imal edilmekte fakat farklı kalıplar ile şekillendirilmektedirler. Eksantrik olarak adlandırılmasının nedeni ise redüksiyonun bir tarafının düz inerken bir tarafının açıyla inmesidir.

c) Gıda Redüksiyonu

Gıda redüksiyonları da presler ve kalıplar yardımıyla üretilmektedir. Fakat gıda redüksiyonlarının başında ve sonunda etek olarak adlandırılan düz kısımlar bulunmamaktadır. Redüksiyonlar tam konik şeklindedir. Ayrıca gıda redüksiyonları hijyenik olmaları için imalat işleri bittikten sonra hem içten hem de dıştan parlatılır.

Paslanmaz kaynaklı redüksiyonlar hakkında bilmemiz gereken önemli bir detayda şudur; Paslanmaz redüksiyonlar kalıplara girip çıkması nedeniyle elektriklenmeye uğramaktadır. Bu elektriklenme nedeniyle normal şartlar altında mıknatıs tutmayan paslanmaz çelik malzemeler mıknatıs tutmaya başlayabilir.

Bu nedenle işlenmiş paslanmaz ürünlerden olan redüksiyonların paslanmaz olup olmadığının mıknatıslar ile kontrol edilmemesi önerilmektedir.

2) Paslanmaz Dişli Redüksiyon

Paslanmaz dişli redüksiyonlar döküm yöntemi  kullanılarak üretilmektedirler. Hex bushing olarak da adlandırılan dişli redüksiyonlar dişli fittigslerin çapını değiştirmek için kullanılmaktadır. Paslanmaz dişli redüksiyonların büyük çaplı kısmı dıştan küçük çaplı kısmı ise içten dişlidir.

Bu yazımızda sizleri paslanmaz boru hatlarında oldukça yoğun bir biçimde kullanılan redüksiyonlar hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Paslanmaz redüksiyonların çeşitlerinden bahsettiğimiz yazımızla aklınızda ki neden paslanmaz sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 0 (212) 671 3545 Hemen Teklif Al