fbpx

Neden Paslanmaz Kullanmalıyız ?

paslanmazboru

Geçmiş yıllara nazaran demir kullanımı artık eskisi kadar fazla değildir. Çünkü onun yerine daha dayanıklı olan çeliğin yer alması demirin gözden düşmesine sebep olmuştur. Saf demir aslında bakır kadar yumuşak bir maddedir. Fakat belirli bir miktar içine karbon kattığınız zaman aşırı derecede bir mukavemet kazanarak çeliğe dönüşür. Kullanım alanı son yıllarda oldukça genişlemiştir. Hatta artık günlük hayatımızın birçok alanında çelik kullanımının ne denli yaygınlaştığını gözlemleyebiliriz. Ancak çelikte de demir de olduğu gibi zayıf bir yön vardır. Paslanma yani diğer bir değişle oksidasyon. Bu durum elbette birçok konuda sıkıntı yaşamamamızın başlıca nedenleri arasındadır.

Paslanmaz Nedir 

Paslanmaz Nedir? 

Normal yaşantımızda kullandığımız pek çok eşya paslanma sonucu kullanılamaz hale gelmektedir. Dolayısıyla bu ürünlere harcanan para da boşa gitmektedir. Oysa bu durumu ortadan kaldırdığımızda yaşanabilecek sorunların da önüne geçebiliriz. Paslanmayı kısaca havadaki oksijen ile demirin birleşmesi sonucu ortaya çıkan reaksiyon olarak tanımlayabiliriz. Bu tür sorunlardan kurtulmak ve önüne geçmek amacıyla paslanmaz çelik kullanmak gayet iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Paslanmaz Kullanımının Önemi

Paslanmaz Kullanımının Önemi

Yaşadığımız dünyada artık dayanıklı malzeme kullanımı en çok aranan kavramların başında gelmektedir. Çünkü mega inşaat ve yapıların uzun süre dayanabilmesi ve kullandığımız eşyaların kısa ömürlü olmaması artık daha fazla önem kazanmaktadır. Bu durumda paslanmaz kullanarak hem dayanıklı yapılar olmasını hem de uzun süre herhangi bir sorun çıkarmadan kullanılabilir kalmalarını sağlayabiliriz. Tabi böylece maddi açıdan da kar sağlanmış olur.

Paslanmaz Kullanımının Önemi_2

Etrafımıza baktığımızda artık birçok ürün paslanmaz malzemeden yapılıyor. Türevleri olarak paslanmaz boru, çelik ve fittings gibi malzemeleri gösterebiliriz. Duraklarda kullanılan borulardan tutun da metro istasyonlarındaki pek çok görünen ürün paslanmaz malzeme kullanılarak imal ediliyor. Çünkü halka açık kullanım alanları olduğundan ve çok sayıda insanın uğrak yerleri olarak karşımıza çıktığından kullanım ömrünün uzun olması tercih konusunda paslanmaz boruları ilk sıraya yerleştiriyor. Dolayısıyla raf ve kullanım ömrü açısından paslanmaz kullanımı gayet faydalı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca maliyet bakımından sürekli bir yenilemeye ihtiyaç duyulmaması da  ekonomik yönden avantajlı olmasını sağlıyor. Korozyona uğramaması ise paslanmaz malzemenin kalitesi ve önemini  gözler önüne seriyor.

Peki bu kadar yoğun şekilde kullanılan paslanmaz çelikler sadece uzun ömürlü olmaları nedeniyle mi tercih edilmekte. Elbette hayır. Paslanmaz çelikler uzun ömürlü kullanımlarının yanı sıra oldukça hijyenik ve dekoratif açıdan da oldukça hoş bir görünüme sahiptirler. Bunun yanı sıra paslanmaz çeliklerin kolay işlenebilir, kolayca şekillendirilebilir olması paslanmaz çeliklerin talep görmesinde oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Paslanmaz çelik1

Yukarıda belirttiğimiz çok sebep nedenle paslanmaz çelikleri hayatımızın içinde pek çok yerde görebilmekteyiz. Hijyenik olması özelliği neredeyse tüm gıda işleme tesislerinde kullanılmasına olanak sağlarken dekoratif görünümü masa ve sandalye gibi ürünlerin yapılmasında kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra korozyon dayanımı da kimya tesislerinde yüksek asidik ortamlarda kullanımına olanak sağlamaktadır.

Bu yazımızda paslanmaz çeliklerin genel özelliklerinden ve paslanmaz çeliklerin nerelerde ne amaçlar ile kullanıldığından bahsettik. Paslanmaz çelikler ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için diğer yazılarımızı inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızı kullanarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al