Paslanmaz Fittings ve Kullanım Alanları

Paslanmaz Fittingsler

Bugüne kadar yazılarımızda paslanmaz çeliğin kullanım alanlarından, paslanmaz boruların günlük hayattaki yerlerinden ve genel olarak paslanmaz sektöründen bahsettik.Bu yazımızda da en az paslanmaz boru kadar paslanmaz sektöründe kendine büyük bir yer edinen paslanmaz fittingslerden bahsedeceğiz.

Paslanmaz fittings bir başka deyişle paslanmaz boru bağlantı elemanları diye adlandırılan paslanmaz ürünlerdir. Günlük hayatta paslanmaz borulara oranla kendilerine daha az yer bulabilen paslanmaz fittingsler günlük hayatta yalnızca dekoratif amaçlarla kullanılan boruların dönüşlerini sağlamak için kullanılan dirseklerde ve vida bağlantılarını gizlemek için kullanılan parçalarda küpeşte fittingsleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Paslanmaz fittingsler günlük hayatta karşımıza fazla çıkmasa da paslanmaz hatların kullanıldığı tüm yerlerde kendilerine yer bulabilmektedirler. Paslanmaz hatların bağlantılarını sağlamalarından dolayı boru bağlantı elemanı diye de adlandırılan fittingsler kullanıldıkları hatların büyüklüğüne ve hattaki basınca göre çeşitli farklılıklar göstermektedirler.

Paslanmaz Fittingsler Nerelerde Kullanılır ?

Paslanmaz fittingsler paslanmaz hatların değişilmez parçalarındandır. Hatların basıncına ve hatların çaplarının büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Küçük hatlarda ve düşük basınçlarda dişli fittingsler kullanılırken daha büyük ve yüksek basınçlı hatlarda kaynaklı fittingsler kullanılmaktadır.

Paslanmaz Dişli Fittingsler

Dişli fittingsler üzerlerinde bulunan dişler sayesinde birbirine kenetlenebilen fittingler dişli fittingsler olarak adlandırılır. Genellikle 2 parmağa kadar olan hatlarda kullanılırlar. Üzerlerinde bulunan dişler genellikle whitworth diye adlandırılan İngiliz standartlarına göre yapılmaktadır.

Whitworth Diş ölçüleri görselde detaylıca anlatılmaktadır.whitwortholculeri

Bu parçaların kullanımı hatlarda oluşabilecek sorunları tüm hattı etkilemeden pratik yollarla hattın sadece bir kısmını değiştirebilmeyi sağlar. Bu sayede daha az maliyetle ve daha hızlı bir şekilde sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Paslanmaz Kaynaklı Fittingsler

Kaynaklı fittingsler isimlerini hatta kaynak ile bağlanmasından alır. Her ebatta hatta kullanılabilen paslanmaz fittingsler bağlantılarının kaynaklı olmasından dolayı yüksek basınçlara karşı dayanabilmektedirler. Yüksek basıncın olduğu buhar hatlarının büyük bir kısmında kaynaklı fittingsler kullanılmaktadır. Kaynaklı fittingslerde aynı dişli fittingslerde olduğu gibi hatların pratik ve az maliyetle değiştirilebilmesine olanak sağlamaktadırlar. Hatta kaynakla bağlansalar da parçalar kendi içlerinde dişli bir sistemle ve vidalar aracılığıyla bağlanmaktadırlar.

Paslanmaz çelikle ilgili yazılarımıza bir yenisini daha eklediğimiz bu yazıda sizlere elimizden geldiğince paslanmaz fittingsin ne olduğundan paslanmaz fittingslerin nerelerde ve ne şekillerde kullanıldığından bahsettik ve sizlerin akıllarında olan neden paslanmaz sorusuna biraz daha açıklık getirmeye çalıştık.

 8 yorum

 • Cemil Usta

  Zeytinburnu taraflarında bir gün paslanmaz fittings alışverişi yapmıştık. Yazınızı görünce oldukça şaşırdım. Devamını dilerim.

 • Yumatu

  Kablo tv teknik servisiydim. İnşaat sektörü ile ilgili bir fittings ihtiyacımız vardır. Sizle karşılamıştım. Tekrar karşılaşmak güzel.

 • Yusuf Tuncer

  Marmara Üniversitesinde, makina mühendisliği okuyorum. Paslanmaz fittingsler ile ilgili bir ödevim vardı. Konu ile ilgili tam aradığım içerik. Her şey için saolun.

 • Mahir Kaynel

  Doğru bir şekilde yapılanmış, hakiki bir sanayi firması ile çalışmak istiyorum. Benimle irtibata geçin. İrtibat : 0 (543) 236 7407

 • Mehmet Yuceloglu

  Ne kadar aradıysam, ihtiyacım olanı bulamıyorum. Hayat bazen bir aşk tanesi kadar kısa ve bulunamaz. İnşaatlarda çalışırken, yaşadığım malzeme sıkıntısını hayata karşı olan genel talihsizliğime bağlıyorum. Sağlıcakla kalın. – Mehmet Yüceloğlu

  • Ümit Paslanmaz

   Mutluluğun şifresi, aramak ile vakit geçirmekten çok içindeki mutluluğu bulmaktır diyor. Paslanmaz fittings ile aradığınız her şey için size hem kalbimizde hem de dükkanımızda yer olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

two × two =

Web Tasarım