fbpx

Paslanmaz Boru ile Alüminyum Boru Arasındaki Farklar

Paslanmaz boru ve alüminyum boru

Paslanmaz boru ve alüminyum boru hayatımızın bir çok alanında kullanılır. Gelişen sanayi ve teknolojiyle beraber hem boru kullanımı hem de kullanım alanları da ciddi oranda artış göstermiştir. Paslanmaz boru ve alüminyum boruların görünüşleri birbirine çok benzese de birbirlerinden çok farklı ürünlerdir. Hem kullanım alanları hem de kullanım amaçları oldukça farklılık gösterir. Bu farkları şu şekilde sıralayabiliriz.

Paslanmaz boru ve alüminyum boru

1. Farklı Ağırlık

Alüminyum boruların aynı hacimdeki yoğunlukları çok daha düşüktür çünkü paslanmaz çeliğe göre çok daha hafif malzemelerdir.

2. Farklı Maliyet

Alüminyum fazla işlem gerektirmediği için paslanmaz çeliğe göre çok daha ucuzdur. Paslanmaz çelik çeşitli alaşımlar içerdiği için ve uzun rafine işlemler gerektirdiği için fiyatı daha yüksektir

3. Farklı Özellikler

Alüminyumun ısı iletkenliği paslanmaz borudan çok daha fazladır bu da alüminyumun klima ünitelerinde ve araçların radyatörlerinde kullanılmasına olanak sağlar. Alüminyumun boru ve paslanmaz borunun elektrik iletkenliği karşılaştırıldığında ise alüminyumun iletkenliğinin çok daha iyi olduğu görülür. Bu durum da kullanım alanlarının farklılaştırılmasına neden olur.

Dayanıklıkları ve paslanmaya karşı olan dirençleri karşılaştırıldığında ise paslanmaz boruların çok daha dayanıklı olduğu sonucuna varılır. Bunun yanında paslanmaz boruların korozyona ve paslanmaya karşı gösterdiği direnç oldukça yüksektir. Bu da kullanım alanları genişlettiği gibi uzun süre kullanılmasına da olanak sağlar bu nedenle güvenirliğini de artar. Paslanmaz borular aynı zamanda yağmur ve dolu gibi hava koşullarına da dayanıklıdır ama alüminyum borular bu dayanıklığa sahip değiller ve çabuk paslanabilirler. Ayrıca çok sıcak hava koşulları paslanmaz boruların yapısını bozmazken alüminyum borular bu sıcaklıktan etkilenirler.

Paslanmaz boru ve alüminyum boru

Hijyen konusunda bir değerlendirme yapıldığında ise paslanmaz borular bakterilerin çoğalması izin vermez ve temizlenmesi oldukça kolaydır ama bu durum alüminyum borular için geçerli değildir. Bundan dolayı paslanmaz çeliğin kullanım alanları genişlerken alüminyum boruların kullanım alanları daha sınırlıdır.

Paslanmaz malzemeler estetik açısından da oldukça fazla tercih edilirler ama alüminyum malzemeler bu konu da paslanmaz malzemelerden çok daha geridedir.

Banner

Paslanmaz boruların mukavemetleri de oldukça yüksektir. Paslanmaz boruya sertleştirme işlemi uygulanır ve bu şekilde malzemenin kalınlığı ve ağırlığı azaltılmış olur. Bu işlem sonucunda maliyetinde de azalma meydana gelir. Bu durum alüminyum borular için geçerli değildir. Bunun sebebi ise alüminyum boruların işlenmesinin ve lehimlenmesinin oldukça zor olmasıdır. Bu zorluk alüminyum boruların kullanım alanını da daraltır.

paslanmaz_boru_

Bu yazımızda size alüminyum boru ile paslanmaz bur arasındaki farkları anlatmaya çalıştık. Siz de bundan faydalanarak amacınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz. Paslanmaz boru ürünlerini incelemek için Paslanmaz Boru ve Profiller kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al