Paslanmaz Çelik Kullanmanın Faydaları Nelerdir ?

paslanmazcelik

Paslanmaz çelik, insan faaliyetinin neredeyse tüm alanlarında mevcuttur. Başlangıçta, yalnızca endüstride kullanılan bu malzeme, zamanla malzemenin yüksek işlevselliği ve pratikliği nedeniyle mimari yapılarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde hemen herkes paslanmaz çeliğin evlerde ve çoğu sektörde kullanıldığını duymuş ya da görmüştür fakat herkes paslanmaz çeliğin ne olduğunu, nasıl üretildiğini, nasıl kullanıldığını ve faydalarının neler olduğunu bilmiyordur. Paslanmaz çeliğin kendine has bir çok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler paslanmaz çeliği malzeme seçiminde güçlü bir aday haline getirir ve bu özellikleri bilen bir alıcı bu malzemenin farklı sektörlerde farklı amaçlar için kullanabileceğinin de farkındadır. Ne yazık ki bir çok mühendis, tasarımcı ve müteahhit, malzeme seçiminde paslanmaz çeliğin diğer malzemelere oranla yüksek maliyetini sebep göstererek bir çok avantajı göz ardı edip farklı malzeme seçimine yöneliyor.

Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çelik esasen ağırlıkça %10 veya daha fazla krom içeren düşük karbonlu bir çeliktir. Çeliğe kendine has paslanmaz, korozyona dayanıklı olma özelliklerini veren krom ilavesidir. Çeliğe eklenen krom ilavesi, çelik yüzeyinde sert, yapışkan, görünmez ve korozyona dirençli bir krom oksit filminin oluşumunu sağlar. Paslanmaz çeliğin 60’tan fazla çeşidi vardır. Ancak, tüm grup dört sınıfa ayrılabilir. Paslanmaz çelik çeşitlerini detaylı olarak açıkladığımız paslanmaz çelik kalite sınıfları yazımızı inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Paslanmaz çelik dünyanın en değerli malzemelerinden biridir. Materyal sadece üstün bir dayanıklılığa sahip değil, aynı zamanda şık ve güzel bir görüntüye de sahiptir. Bir sonraki projeniz için hangi malzemeyi seçeceğinizden emin değilseniz paslanmaz çeliğin faydalarına göz atabilir ve malzeme seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Korozyon Direnci

Tüm paslanmaz çelikler yüksek korozyon direncine sahiptir. Paslanmaz çelik imal edilirken, metal üzerinde bir film oluşturmak için havadaki oksijenle birleşen krom kullanılır. Bu film çeliğin korozyona ve paslanmaya karşı dayanıklı olmasını sağlar. Nikel, titanyum ve molibden gibi başka elementlerin eklenmesi de paslanmaz çeliğin korozyona dayanıklı olma özelliğini daha da artırır.

Paslanmaz çeliğin diğer bir özelliği de bu film hasar gördüğü zaman kendini hızlı bir şekilde tamir etmesidir. Hasar görmüş paslanmaz çelik oksijene maruz kalırsa – az miktarda bile olsa – mekanik ve kimyasal hasarda bile kendini iyileştirir.

Yüksek ve Düşük Sıcaklığa Dayanıklılık

Paslanmaz çeliğin bazı çeşitleri çok yüksek sıcaklıklarda yüksek mukavemet sağlarken, diğerleri çok düşük sıcaklıklarda olağanüstü tokluk gösterir. Ayrıca paslanmaz çelik sıcaklık dalgalanmalarına da oldukça dayanıklıdır.

Bu özelliği sayesinde paslanmaz çelik, süper ısıtıcılarda, kazanlarda, vanalarda ve ana akım hatlarında, uçak ve havacılık uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yüksek Mukavemet

Paslanmaz çeliğin mukavemeti diğer çeliklere göre yüksektir. Aynı zamanda, farklı çelik türlerinin mukavemetleri de birbirinden farklıdır. Paslanmaz çeliğe uygulanan sertleştirme malzemenin kalınlığının ve ağırlığının azalmasına neden olduğundan maliyette de azalma söz konusudur.

Estetik

Çeşitli yüzey görünümlerine sahip paslanmaz çelik, genellikle parlak ve şık görüntüsüyle modern ve caziptir.

Hijyen

Paslanmaz çelik en hijyenik malzemelerden biridir ve bakterilerin çoğalmasına izin vermez. Paslanmaz çeliğin bu hijyenik olma ve kolay temizlenebilme özellikleri hastaneler, mutfaklar ve yiyecek işleme tesislerinde birinci tercih olmasını sağlamaktadır.

Üretim Kolaylığı

Modern üretim teknikleriyle beraber paslanmaz çelik üretilirken diğer çelik türleri kadar kolay bir şekilde kesilebilir, bükülebilir, şekillendirilebilir, işlenebilir, birleştirilebilir hale gelmiştir.

Geri Dönüştürülebilir

Paslanmaz çelik geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Hali hazırda piyasada var olan paslanmaz çeliğin %50’si geri dönüşümden elde edilmiş malzemelerdir.

İlginizi çekebilir: Neden Paslanmaz Kullanmalıyız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ümit Paslanmaz'da tüm ürünlerde

%5 indirim kazanın

Formu doldurarak ürün siparişiniz sırasında indirim kazanabilirsiniz
Gönder
Kısıtlı sayıda kuponumuz mevcuttur.
close-link

Size ulaşalım


Paslanmaz boru, profil ve pek çok kategorideki uygun fiyatlarımızdan faydalanın.
Gönder
0 (212) 547 1901 0 (212) 671 3545 Hemen Teklif Al