fbpx

Paslanmaz Dikişli Boru Nedir? Nerelerde Kullanılır?

paslanmazboru_800_400_onecikan

Paslanmaz çelik borunun günümüzde birçok kullanım alanına sahip olduğunu biliyoruz. Hayatımızın en içinde olmasının en büyük nedeni paslanmaz çelik boruların isminden de anlaşılacağı gibi paslanmaması ve korozyona karşı dayanıklı olmasıdır. Bu özelliğinden ötürü birçok firma tarafından kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

paslanmazdikisliborunedir

Paslanmaz çelik boruları iki ana başlık altında incelemek doğru olacaktır. Bu başlıklar şu şekilde sıralanabilir.

1)Paslanmaz Dikişli Boru

2)Paslanmaz Çekme Boru

Bu yazımızda paslanmaz dikişli borudan bahsedeceğiz.

Paslanmaz Dikişli Boru Nedir?

Paslanmaz dikişli borularda ilk mamulü, yarı mamul denilen paslanmaz rulo halindeki saclardır. Rulo halinde bulunan saclar dilme denilen işlemden geçirilerek istenilen ölçülerde bantların oluşması sağlanır. İşlenecek borunun çapına göre kesilen bantlar çeşitli kalıplar yardımı ile şekillendirilerek yuvarlak bir form kazanması sağlanır. Yuvarlak formu kazanmasının ardından boruların dikişli isminin almasın sağlayan kaynak işlemi yapılarak dikişli boru form olarak son halini alması sağlanır.

Form vermede son işlem olan kaynak işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu işlemler HF ve Tig kaynaktır.

HF kaynağı basıncın olmadığı hatlar için tercih edilen borularda kullanılan bir kaynak yöntemidir. Tig kaynağa göre çok daha hızlı olsa da dayanımı tig kaynağa göre oldukça zayıftır.

Tig kaynağı basıncın belli bir oranın üstünde olduğu hatlarda kullanılan kaynak tipidir. HF kaynağa göre işlem süresi oldukça uzun fakat neredeyse çekme boru kadar yüksek dayanıma sahiplerdir.

Paslanmaz borularda bir başka ayrımda yüzey türlerine göre yapılmaktadır. Sektörel olarak birçok farklı sektöre hitap eden dikişli boruların yüzeyleri de hitap ettikleri sektöre göre şekillenmektedir. Bu çeşitlenme 3 ana başlık ile incelemek mümkündür.

 • Ham (mat) yüzey

Görünümün önemli olmadığı kapalı sistemlerde ve makine şasesi gibi yerlerde kullanılan dikişli boru tipidir.

 • Satine yüzey

Yüzey olarak en çok tercih edilen paslanmaz çelik boru türüdür. Dekoratif amaçlarla kullanıldığı gibi birçok yerde endüstriyel amaçlar ile de kullanılmaktadır.

 • Parlak yüzey

Dekoratif amaçlarla tercih edilen paslanmaz boru türüdür. Genellikle küpeştelerde, yat korkuluklarında ve dekoratif amaçla üretilen sehpa masa gibi dekoratif ürünlerde kullanılırlar.

paslanmaz-dikisli-boru-kullanim-alanlari

Paslanmaz Dikişli Boru Kullanmanın Avantajları

Paslanmaz dikişli borular, üretiminde kaynak kullanmalarından ötürü paslanmaz çekme borularına göre basınç dayanım değerleri daha düşüktür. Paslanmaz dikişli boruların avantajları;

 • Düşük maliyetli olması
 • Özel olarak tasarlanmış olup mükemmel görünümde olması
 • Büyük boyutlu ayarlanabilmesi
 • Korozyona karşı mükemmel direnç
 • Sağlamlığı

Paslanmaz Dikişli Boru Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz dikişli borular çeşitlerine göre dekorasyondan tesisatlara kadar birçok alanda kullanılırlar.  Dekoratif olarak kullanılan paslanmaz çelik boruların tamamı dikişli borulardır. Yani, dikişli boruların kullanım amacı daha çok düşük basınçlı hatlarda ve dekoratifler amaçlarla kullanılmaktadır. Dekoratif amaçlara çalışma ortamları örnek verilebilir.

 • Kimya endüstrisi,

paslanmaz-dikisli-boru-kullanimi

 • Petrokimya endüstrisi,
 • İlaç endüstrisi
 • Boya sanayi

paslanmaz-dikisli-borular

 • Kâğıt sanayi
 • Plastik endüstrisi
 • Gıda endüstrisi

gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Makine tesisatlarının yanı sıra dekoratif kaygıların bulunduğu alanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir.

Paslanmaz Dikişli Boru Ölçüleri

Hat oluşturmak için kullanılan dairesel formlu bir üründür. Kaynak çeşitlerine göre yüksek frekans ve tig kaynak olarak ayrılır, yüzeylerine göreyse mat, satineli ve polisajlı olarak 3 farklı gruba ayrılır. Et kalınlığı 1mm den 5mm’e kadar boru çapı 6mm den 508mm’e kadar olan ölçüler stoklarımızda bulunmaktadır.

paslanmazborularBu yazımızda sizler için paslanmaz dikişli borunun ne olduğu, nasıl üretildiği, hangi alanlarda kullanıldığı, hangi ölçülerde olduğu gibi sorulara cevap verdik. Paslanmaz çelik için daha fazla içeriklere buradan göz atabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için bize buradan ulaşın!

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Boru Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? , Paslanmaz Boru Kullanım Alanları

Paslanmaz Dikişli Boru Nedir? Nerelerde Kullanılır?” yazısında 4 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al