fbpx

Paslanmaz Çelik Ürünleri Nelerdir ?

paslanmazcelikurunleriorneklerivekullanimalanları

Paslanmaz çelik malzemelerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Hayatımızın, istisnasız her alanında birçok paslanmaz çelik ürün ile karşılaşırız. Paslanmaz çelik malzemelerin kullanım alanlarının bu denli artması paslanmaz çelikteki ürün çeşitlerinin artmasını da beraberinde getirmektedir. Bu içerikte sizlere paslanmaz çelik ürünlerinin neler olduğunu ve ne amaçla kullanıldıklarını anlatmaya çalışacağız. Paslanmaz ürünleri temel olarak üç kategoride inceleyebiliriz. Bunlar, paslanmaz boru ve profiller, paslanmaz dolu malzemeler ve paslanmaz fittingslerdir.

Paslanmaz Boru ve Profiller

Paslanmaz borular paslanmaz dikişli boru ve paslanmaz çekme boru olarak ikiye ayrılırlar. Dikişli borular genellikle basıncın az olduğu boru hatlarında ve  dekorasyon amaçlı kullanılırken dikişsiz borular daha büyük basınç gerektiren ağır sanayilerde tercih edilirler. Dikişsiz paslanmaz borular dikişli paslanmaz borulara göre basınca daha dayanıklıdır.  Korozyon ve paslanmaya karşı gösterdikleri direnç ise her iki çeşit içinde aynıdır. Dikişli paslanmaz borular uzun ömürlü olduğu için ve görüntü estetik bir görüntüye de sahip olduğu için kullanım alanı oldukça geniştir. Bundan dolayı isteğe bağlı olarak çok farklı boyutlarda üretilebilirler. Paslanmaz boruların yanında paslanmaz profiller de bir çok alanda kullanılırlar. Paslanmaz profilleri üretilen boruların kare ya da dikdörtgen kaplara konularak şekil verilmesi ile üretiliriler. Paslanmaz boru ve profiller hakkında daha fazla bilgi almak ve ürünlerimizi incelemek için paslanmaz boru ve profiller kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bu kategorimizde göreceğiniz inceleyebileceğiniz ürünleri de şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Paslanmaz Çekme Boru; Paslanmaz çelik kütüklerin çeşitli kalıp ve malafalar kullanılarak imal edilen paslanmaz çelik boru çeşididir.
 • Paslanmaz Dikişli Boru; Paslanmaz çelik saçların şeritler halinde kesilmesi ardından çeşitli kalıplar aracılığı ile yuvarlak forma ulaşan ürünler kaynak yapılarak yuvarlak formun kalıcılığı sağlanarak oluşturulan paslanmaz çelik boru çeşididir.
 • Paslanmaz Dikişli Profil; Paslanmaz çelik dikişli borular ile aynı yöntem kullanılarak üretilen ürünlerdir. Hatta ilk olarak boru olarak üretilen profiller Türk kafası adı verilen özel kalıplardan geçirilerek istenilen kare ya da dikdörtgen forma kavuşturulurlar.

İlgili ürün sayfamız : Paslanmaz Boru ve Profiller

Paslanmaz Dolu Malzemeler

Paslanmaz dolu malzemeler 3 ana ürün altında değerlendirilebilir. Bu ürünler;

 • Paslanmaz Köşebent; Paslanmaz çelik kütüklerinin çeşitli kalıplar kullanılarak şekillendirilmesi ile üretilen ürünlerdir. 90° açıya sahip V ya da L şeklinde bulunan ürünlerdir.
 • Paslanmaz Lama; Paslanmaz lama bir başka deyişle paslanmaz çelik silme. Paslanmaz çelik lamalar da paslanmaz çelik köşebentler gibi paslanmaz çelik kütüklerinin kalıplardan geçirilmesiyle üretilmektedir. Kütüklerin dikdörtgen kalıplardan geçirilmesi ile ortaya çıkan ürünleridir.
 • Paslanmaz Mil; Paslanmaz çelik dolu malzemeler içinde en çok satılan üründür. Diğer dolu malzemeler gibi paslanmaz çelik kütüklerinin kalıplardan geçirilmesi yöntemi ile imal edilmektedirler. Yuvarlak forma sahip paslanmaz miller paslanmaz çubuk olarak da adlandırılmaktadır.

Paslanmaz dolu malzemeler genellikle makine parçaları yapımında kullanılmaktadır. Paslanmaz miller genellikle karıştırıcı gibi makinelerde şaft olarak ya da parça kesilerek makine parçası üretiminde kullanılırken, lama ve köşebentler daha çok makine şaselerinde sağlamlık için ve çeşitli talaşlı imalat uygulamalarından sonra üzerlerine açılan yuvalar sayesinde hareket aktarım elemanı olarak kullanılırlar. Dolu malzemeler de diğer paslanmaz ürünler gibi korozyon dayanımı yüksek ürünlerdir.

Paslanmaz Fittingsler

paslanmaz_Çelik_ürünleri_fittingsler

 

Paslanmaz çelik boruların bağlantı elemanlarına paslanmaz fittings denir ve paslanmaz fittingsler boru hatlarının birleştirilmesindeki  en önemli bileşendir.

 

Paslanmaz çelik fittingsler boru hatlarının dallanması, yön değiştirilmesi, başka hatlara bağlanması gibi çeşitli amaçlarla kullanılırlar. Paslanmaz fittingsler kendi içlerinde ikiye ayrılırlar bunlar, paslanmaz dişli fittingsler ve paslanmaz kaynaklı fittingslerdir.

Paslanmaz dişli fittingsler kullanılacakları alanlara kolaylıkla kenetlenebilirler. Kolayca kenetlenebilmelerinin nedeni üzerlerinde bulunan dişi ya da erkek dişlerdir. Paslanmaz dişli fittingsler hatların herhangi bir maliyet olmadan kolayca sökülüp birleştirilebilmesine olanak sağlayan ürünlerdir.

Paslanmaz çelik kaynaklı fittingslere oranla daha düşük basınçlarda kullanılmaktadırlar. Bunun nedeni dişlerin belli basınçlar üzerinde sızdırma yapabilme ihtimalidir.

Paslanmaz kaynaklı fittingsler paslanamaz dişli fittingsler oranla daha yüksek basınçlı sistemlerde kullanılan fittings elemanıdır. Daha yüksek basınçlı ortamlarda kullanılabilmelerinin nedeni bağlantılarının kaynak yöntemi ile yapılmasıdır. Paslanmaz kaynaklı fittingsler basınçlı ortamlara daha dayanıklı olsalar da hattaki herhangi bir değişiklik yapılmak istendiğinde hattının kesilmeden ayrılmasına olanak sağlamaması nedeniyle maliyet açısından dezavantaja sahiptir. Paslanmaz kaynaklı fittingsler dişli fittingslere oranla basınca daha çok dayanan fakat pratiklik açısından paslanmaz dişli fittingslerin gerisinde kalmaktadır.

Belli başlı paslanmaz fittingsleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Paslanmaz Flanş
 • Paslanmaz Çekvalf
 • Paslanmaz Dişli Dirsek
 • Paslanmaz Nipel
 • Paslanmaz Dişli Rekor
 • Paslanmaz İç Dİşli Kör Tapa
 • Paslanmaz Kelepçe
 • Paslanmaz Kep
 • Paslanmaz Yaka

Daha fazla paslanmaz fittings ürününü incelemek ve onlarla ile ilgili daha faza bilgiye sahip olmak için Paslanmaz Fittingsler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere paslanmaz çelik malzemelerin hangi kategorilere ayrıldığını ve bu kategorilerde hangi ürünler olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu ürünlerin özelliklerinden ve nerelerde kullanıldıklarında da bahsettik. Daha detaylı bilgi almak için ürünlerimizi inceleyebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Ümit Paslanmaz'da tüm ürünlerde

%5 indirim kazanın !

Formu doldurarak ürün siparişiniz sırasında indirim kazanabilirsiniz
Gönder
Kısıtlı sayıda kuponumuz mevcuttur.
close-link
0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al