fbpx

Paslanmaz Çelik Sektörü

stainless-steel_19412

Paslanmaz çelik sektörü yüksek dayanım ve hijyen esası temelinde gelişim göstermektedir. Şöyle ki yüksek asidik ve tuzlu ortamlara karşı olan yüksek dayanımı paslanmaz çelik malzemeleri boya endüstrisi, kimya endüstrisi ve gemi inşa gibi sektörlerin olmazsa olmazı haline getirip kendine bir Pazar yaratmaktadır. Bunun yanı sıra hijyen esasına dayanan gıda, ilaç vb. sektörlerde de bakteri üremesine karşı olan yapısı sayesinde oldukça geniş bir yer bulmuştur

Paslanmaz çelik kullanım yerleri

Sektörel olarak paslanmaz çelik imalatı büyük bir yatırım gereksinimi duymaktadır. Eritilmesinde dökümüne, dövülmesinden talaşlı imalatına kadar pek çok imalat aşaması gerektiren paslanmaz çelik ürünler imalat maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle imalat tarafında yeterince gelişmemiştir. Fakat imalatın az olması ithalat tarafını geliştirmiş ve pek çok firmanın paslanmaz çelikler konusunda ticaret yapmasına olanak sağlamıştır. Ülkemiz de pek çok farklı ülkeden onlarca farklı firmanın malzemesi satılmakta ve oldukça geniş bir yelpazede ticari bir rekabet bulunmaktadır.

paslanmaz çelik kutu profil

İmalatının her ne kadar yüksek maliyetlerinden söz etmiş olsak da imalat tarafında da çeşitli gelişmeler vardır. Özellikle son dönemlerde ithalatın önüne geçilmesi amacı ile getirilen ekstra vergiler ile imalat yapımının önü açılmıştır. Bu doğrultuda son dönemlerde birçok farklı paslanmaz ürünü üretimi için pek çok firma kollarını sıvamıştır. Yerli üreticinin yanı sıra yabancı yatırımcılarda ülkemizde paslanmaz çelik tesisleri için yatırım yapma konusunda bir hayli yol kat etmiştir.

Paslanmaz Çeliğin Kullanım Nedenleri

Modern çağda sürekli yenilenmenin ve gelişimin bu kadar hızlı ve çığ gibi büyümenin olması farklı sektörlerin de bu durumla birlikte gelişim göstermesine yol açtı. Eski ürünlerin yerine yeni ve teknolojik ürünler ön plana çıkmaya başladı. Sektörel farklılıklar piyasada yeni yeni sektörlerin ve pazarların doğmasına ön ayak oldu. Paslanmaz ürünlerde bu değişim ve gelişimin bir ürünü olarak sektörde yerini aldı.

Paslanmaz çelik kullanım yerleri_1

Paslanmaz boru ve çelik kullanımı teknolojik yenilikler sayesinde buna paralel olarak artış göstermiştir. Çünkü yapılaşma ve modernleşmenin gitgide artması ve mega projelerin devreye girmesi paslanmaz malzemeye olan ihtiyacın gün be gün yükselerek çok mühim boyutlara ulaşmasını sağlamıştır. Tabi bu durumda piyasa geleceği bakımından ilerde gelişimin devam etmesiyle birlikte gözde mesleklerden biri olma yolunda ilerliyor.

Çevremizde kullandığımız metal ürünlerin ve birçok ürünün malzemesi artık paslanmaz boru ve çelikten oluşuyor. Bu durumun temel sebebi paslanmaz malzemesinin oldukça kaliteli ve uzun ömürlü olmasından kaynaklanıyor. Çünkü korozyona uğramayan paslanmaz hem dayanıklılık yönünden gayet sağlam olmasının yanı sıra raf ve kullanım ömrü açısından da gayet tatmin edici bir aralığa sahiptir. Zaten mega yapıların çok fazla yer aldığı büyük şehir ve metropollerde bu binaların yapımı için malzemenin çok dayanıklı ve uzun ömürlü olması gerekir. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için de paslanmaz malzeme kullanımı oldukça faydalı ve yerinde bir karar olacaktır.

paslanmaz çelik boru

Paslanmaz Çelik Sektörünün Geleceği

Teknolojik gelişmelerin sürekli artması bu sektörde yeni yeni kullanım alanlarının doğmasına ve ürün yelpazesinin oldukça genişlemesinin önünü açacaktır. Dolayısıyla ilerde yüksek potansiyel sahibi bir iş kolu olması pek de şaşırtıcı bir durum olarak görülmemektedir. İlerleyen zamanlarda daha dayanıklı malzemelerin kullanımının artması da paslanmaz malzemeye olan talebin artmasına ve bu durumun da arzın aynı ölçüde  paralel bir şekilde yükselmesine sebep olacaktır. Ayrıca ithalat ve ihracat alanında da önemli gelişmelerin olması pazar payının artmasına vesile olacaktır. Dünya genelinde bu kadar kullanımının artması elbette ihtiyacın da aynı oranda gözükmesini sağlayacaktır. Son olarak piyasanın sürekli kendini yeniliğe ve değişime uydurması beklenen bir zorunluluktur.

Yazımızda paslanmaz çelik sektöründen, paslanmaz çeliklerin kullanım nedenlerinden ve paslanmaz çelik sektörünün geleceğinden bahsettik. Paslanmaz çelikler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için diğer yazılarımızı inceleyebilir ya da bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al