fbpx

310 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikleri Ve Kullanım Alanları

310-kalite-paslanmaz-ozellikleri

Bu yazımızda paslanmaz çeliklerin onlarca çeşidinden biri olan 310 kalite paslanmaz çeliklerden bahsedeceğiz. Yazımıza başlamadan önce kısaca nelere değineceğimizden bahsedelim. Paslanmaz çelikler günlük hayatta pek çok yerde karşımıza çıkan çelik ürünleridir. Paslanmaz çelikler 304,304l,316 ve 310 gibi pek çok farklı çeşide sahiptir.

Paslanmaz çeliklerin bu denli fazla çeşide sahip olmasında ki ana sebep temel olarak krom ve nikel elementlerine katılan farklı elementlerle farklı mekanik ya da korozatif dirence sahip olabilmesidir. Bu yazımızda bu çeşitlerden sadece biri olan 310 kalite paslanmaz çeliklerin özelliklerinden, kullanım alanları ve 310 kalite paslanmazların avantajlarından bahsedeceğiz.

310-kalite-paslanmaz-boru

310 Kalite Paslanmaz Çelik Nedir?

310 kalite paslanmaz çelikler yüksek ısılara karşı olan dayanımları nedeniyle tercih edilen paslanmaz çelik çeşididir. 310 kalite ürünler yaklaşık olarak %25 krom ve %20 oranında nikel içermektedir. 310 kalite paslanmaz çeliklerin içeriklerinde bulunan nikel ve kromun yüksek oranda olması korozyon dayanımı açısından da oldukça önemlidir.

Fakat 310 kalite ürünlerin asıl özellikleri yüksek sıcaklıklarda ki korozyon dayanımlarıdır. Şöyle ki 310 kalite paslanmaz çelikler yaklaşık olarak 1100°C ye kadar olan sıcaklıklara dayanıklıdır. Bu sıcaklıklarda dahi yüksek korozyon dayanımı göstermeleri sayesinde pek çok özel alanda tercih edilmektedirler.

310paslanmazboru

310 Kalite Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

310 kalite diğer paslanmaz çelik ürünlerine oranla günlük yaşamda kendine pek fazla yer bulamamaktadırlar. Yüksek sıcaklıklarda kullanılıyor olması 310 kalite paslanmaz çeliği bazı sektörler için olmazsa olmaz hale getirmiştir. Bu sektörlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Cam İşleme Sektörü

Cam işleme işlerinde 310 kalite paslanmaz çelikler yüksek sıcaklık nedeniyle tercih edilmektedir. Genellikle cam eritilen fırınların yapımında tercih edilmektedir. 310 kalite kullanımı ile fırınlar uzun ömürlü bir kullanıma sahip olurlar.

Eşanjörler

Paslanmaz çelikler eşanjörlerde sıkça tercih edilen ürünlerdendir. Fakat eşanjörlerin bir kısmı oldukça yüksek sıcaklıklarda kullanılmaktadır. İşte bu durumlarda 310 kalite tercih edilmektedir.

Kriyojenik Kaplarda

Kriyojenik kaplar yüksek ısı ve basıcın olduğu kapardır. Bu kapların yapımında paslanmaz çeliklerde kullanılmaktadır. Yüksek ısı ve basınç nedeniyle bu kapların yapımlarında da 310 kalite paslanmaz ürünler kullanılmaktadır.

Buhar Kazanlarında

Buhar kazanların yüksek ısı ihtiva eden ortamlardandır. Bu ortamların oluşturulmasında da 310 kalite paslanmaz çelikler kullanılarak uzun süreli kullanım ile fiyat avantajı sağlanmaktadır.

310kaliteboru

310 Kalite Paslanmaz Çelik Kullanımının Avantajları

Paslanmaz çelikler kullanımı ile pek çok avantaj sağlamaktadırlar. 310 kalite kullanımında da birçok avantaj vardır. Bunların birkaç tanesi şöyledir;

  • 310 kalite paslanmaz çelikler yüksek sıcaklıklara dayanılması ile kullanıldığı ortamlarda avantaj sağlamaktadır.
  • Kolayca işlenebilir olması sayesinde pek çok alanda kullanılabilir.
  • Yüksek sıcaklıklarda yüksek korozyon dayanımı ile kullanımlarında avantaj sağlanmaktadır.
  • Yüksek sıcaklık dayanımı gereken yerlerde kullanılarak uzun ömürlü bir kullanım süresi sağlanarak maliyet açısından avantajı sağlanmaktadır.

Bu yazımızda paslanmaz çeliklerin ısıya dayanımı en iyi olan ürünlerden 310 kalite paslanmaz çelik özellikleri ve kullanım yerleri açısından inceleyerek aklımızdaki neden paslanmaz çelik sorusuna cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al