fbpx

304 Kalite Paslanmaz Çelik Boru Fiyatları

Bu yazımızda paslanmaz çeliğin en yoğun şekilde kullanılan türü olan 304 kalite paslanmaz çeliklerden bahsedeceğiz. Kısaca 304 kalite paslanmaz çeliğin ne olduğundan, kullanım alanlarından ve fiyat faktöründe bahsedeceğiz.

Paslanmaz çelikler onlarca farklı kalitede karşımıza çıkmaktadır. Karşımıza çıkan bu farklı kalite sınıflarından en yoğun kullanılanı 304 kalite paslanmaz çeliklerdir.

304 kalite paslanmaz çelikler kullanım kolaylığı, ulaşılabilir olması ve işlenilebilir olması nedeniyle günlük hayatımızda sıkça karşımıza çıkmaktadır. Kimyasal açıdan bakıldığında x5crni18-10 olarak adlandırılan 304 kaile paslanmaz çelikler en normunda da 1.4301 olarak adlandırılmaktadır.

Günlük hayatımızın hemen her alanında karşılaştığımız fakat pek de farkında olmadığımız paslanmaz çelikler insan hayatı için olmazsa olmazlardandır. Şöyle ki paslanmaz çelik kullanımı ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde bir ölçüt olarak kullanılmaktadır. 304 kalitede bu paslanmaz çelikler arasında karşılaşılması en olası olan türdür

304 Kalite Paslanmaz Çelik Boru Kullanım Alanları

304 kalite paslanmaz çeliğin kullanım alanlarından 3 ana başlık altında bahsetmek gerekirse bu başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

Gıda Sanayisinde

Paslanmaz çelikler gıda sanayisi için olmaz ürünlerin başında gelmektedir. Gıda sanayisinde de kullanılan yere bağlı olsa da en fazla 304 kalite kullanılmaktadır. Asitli ve tuz yoğunluklu gıda ürünleri üretiminde 316 kalite kullanılsa da kalan neredeyse tüm ürünlerin üretim süreçlerinde 304 kalite ürünler kullanılmaktadır. Çikolata hatlarında, şekerleme üretim hatlarında meyve suyu üretim hatları gibi hatlarda 304 kalite malzemeler tercih edilmektedir. Bu hatlarda paslanmaz kullanılmasının ana sebebi paslanmaz çeliğin hijyenik olma özelliğidir.

Kimya Sanayisinde

Kimya sanayisinde kullanılan ürünlerin aşındırıcı olmaları nedeniyle kimyevi madde üretimlerinde boya üretimlerinde paslanmaz çelikler kullanılmaktadır. Fakat kimya sanayinde aşındırıcıların çok olması 304 yerine 316 kalite kullanılmasına neden olsa da 304 kalitede olabildiğince kullanılmaktadır. Fakat genellikle 316 kalite kullanılarak uzun süre kullanım ve bu sayede fiyat avantajı sağlanmaktadır.

304kalitepaslanmazcelik

Mimari Amaçlarla

Paslanmaz çelikler parlak ve şık görünüşleri nedeniyle birçok yerde estetik ve mimari amaçlar ile kullanılmaktadır. Bu kullanımlardan kısaca bahsetmek gerekirse metrobüs duraklarındaki korkuluklardan tutunda paslanmaz çeliklerden yapılan zigon takımlarına kadar birçok kullanım alanı örnek olarak gösterilebilir. Bu amaçlarla kullanılan ürünlerde genellikle 304 paslanmaz çelikler kullanılmaktadır. Bazı yerlerde aşındırıcı olamaması ve iç mekânda kullanılması nedeniyle 304 kalite paslanmaz çelik boruya göre çok daha ucuz ve düşük kaliteye sahip olan 201 kalite paslanmaz çeliklerde kullanılabilmektedir.

paslanmazcelikfiyatları

304 Kalite Paslanmaz Çelik Boru Fiyatları Nelere Bağlıdır?

Paslanmaz çelikler içerikleri nedeniyle vasıflı çeliklerdendir. Bu ürünlerin fiyatları genelde içeriklerinde bulunan alaşım elemanlarının fiyatına göre değişmektedir. 304 kalite ürünlerde krom ve nikel elementinin yoğun olarak kullanılması nedeniyle 304 paslanmaz çelik borularda fiyat nikel ve krom elementinin anlık fiyatına göre değişmektedir. Ayrıca paslanmaz çelik borularda üretim türü de fiyatın belirlenmesi sürecinde oldukça etkilidir.

304 kalite çekme borular üretim süreçlerinin bir hayli uzun ve zor olması nedeniyle dikişli borulara oranla çok daha pahalıdır. 304 kalite dikişli borularda ise kaynak tipine göre fiyatta değişiklik olmaktadır. Şöyle ki lazer ve tig kaynak hf kaynak tipine göre daha pahalıdır. Bunun sebebi hf kaynaklı boruların lazer ve tig kaynaklı borulara göre çok daha hızlı üretilebiliyor olmasıdır.

Banner

Fiyat konusu etkileyen bir başka etkende hurda fiyatlardır. Hurda fiyatları 304 kalite paslanmaz çelik boruların fiyatlarını etkileyen en önemli etkenlerdendir. Kullanımda olan paslanmaz çeliklerin neredeyse yarısı hurda paslanmaz çeliklerin geri dönüştürülmesi ile olmaktadır. Neredeyse %100 oranında geri dönüştürülebilme olanağı olan paslanmaz çelikler bu nedenle pek çok yerde hurdadan üretilmektedir. Üretimin hatırı sayılır bir kısmının hurda malzemelerden yapılması nedeniyle 304 kalite paslanmaz boru fiyatları da hurda fiyatlarıyla doğru oranda yükselip düşmektedir.

304-kalite-paslanmaz

Bu yazımızda sizlere paslanmaz çeliklerin en çok kullanılan türü olan 304 paslanmaz çelik boru fiyatlarından bahsettik. Bu kalite türünden bahsederken merkeze 304 kalite paslanmaz boru ürününü alarak konuyu daha anlaşılır bir şekilde anlatmaya ve aklınızdaki neden paslanmaz çelik sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bu sorulara yanıt verirken konumuzu fiyatı etkileyen faktörler ve kullanım alanları olarak 2 ana başlık altında topladık. Paslanmaz çelikler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için diğer yazılarımızı okuyabilir ya da iletişim kanallarımızı kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al