fbpx

Paslanmaz Çelik Rekor Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz çelik rekor; hatta dişli ya da kaynaklı bağlantı ile bağlanan ve hattın hızlı ve kolay bir şekilde sökülebilmesine olanak sağlayan bağlantı elemanlarıdır.

Paslanmaz çelik rekorlar paslanmaz boru hatlarında olmazsa olmaz elemanlardandır. Şöyle ki paslanmaz rekorlar hatların kolayca kesilmeden ya da ekstra bir işlem uygulamadan sökülmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede hatların kolay bir şekilde devam ettirilebilmesi ve hatta temizlik yapılması işlemlerinin kolaylaşmaktadır.

Paslanmaz çelik rekorları 3 farklı tip olarak incelemek doğru olacaktır. Bu ürünler şu şekilde sıralanmaktadır.

1)Paslanmaz Çelik Dişli Rekor

Paslanmaz çelik dişli rekorlar boru hatlarına dişli bağlantı yöntemi ile bağlanan bağlantı elemanlarındandır. 3 parçadan oluşan rekorlar genellikle vanalardan sonra kullanılarak vana ile akışı kesilen hatların ayrılmasında kullanılmaktadır. Dişli rekorlarda sızdırmazlık konik sıkma ile sağlanmakta ve herhangi bir conta kullanılmamaktadır. Dişli rekorlar Türkiye pazarında genellikle 150LB Normuna göre kullanılmaktadır.

2)Paslanmaz Çelik Kaynaklı Rekor

Paslanmaz çelik kaynaklı rekor adından da anlaşılacağı üzere hatlara kaynak yöntemi ile bağlanmaktadır. Dişli rekorlar gibi 3 parçadan oluşan kaynaklı rekorlarda da sızdırmazlık konik sıkma yöntemi ile sağlanmaktadır. Dişli rekorlara göre daha yüksek basınçlara sahip olan hatlar için kullanılan kaynaklı rekorlar piyasamızda genel olarak alın kaynaklı tipte kullanılmaktadır. Kullanım alanı fazla olmamakla beraber bazı projelerde soket kaynaklı rekorlarda kullanılmaktadır.

3)Paslanmaz Çelik Ay Anahtarlı Rekor

Paslanmaz çelik ay anahtarlı rekorlar isimlerini rekorları sıkmak için kullanılan özel ay anahtarından almaktadırlar. Paslanmaz çelik ay anahtarlı rekorlarda diğer iki tip rekorda olduğu gibi 3 parçadan oluşmakta ve hatların pratik bir şekilde ayrılabilmesi için kullanılmaktadır. Ay anahtarlı rekorları diğer iki tip rekordan farklı kılan bir özellik vardır. Ay anahtarlı rekorlarda sızdırmazlık diğer rekorlarda olduğu gibi konik sıkma ile değil conta ile sağlanmaktadır. Sızdırmazlık iki yaka arasında bulunan ve somun kısmının sıkılması ile sıkışan conta ile sağlanmaktadır. Paslanmaz ay anahtarlı rekorlarda hatta kaynaklı bağlantı yöntemi ile bağlanmaktadır.

Paslanmaz Çelik Rekor Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz çelik rekorlar gıdadan makine sanayine tersanelerden pompalara kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu alanlardan kısaca bahsetmek gerekirse. Paslanmaz çelik rekorlar genellikle boru hatlarında pratik ayrıştırılabilme özelliği nedeniyle kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından bahsederken ay anahtarlı rekorlara özel bir parantez açmamız gerekmektedir. Ay anahtarlı rekorlar gıda sektörü rekoru olarak kullanılmaktadır. Gıda hatlarında kullanılan rekorların tamamı ay anahtarlı tiptedir. Genellikle gıda hatlarında kelebek vanalar sonrasında ya da pompa gibi ekipmanların bağlantısında kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik Rekor Kullanmanın Avantajları

Paslanmaz rekor kullanımı kullanıcının birçok avantaja sahip olmasını sağlamaktadır. Bu avantajları birkaç madde ile sıralamak gerekirse;

  • Paslanmaz rekor kullanımı hatların kolayca sökülmesine olanak sağlamaktadır.
  • Paslanmaz rekor kullanımı ikincil masraflar denilen temizlik ve onarım kısmında avantaj sağlar.
  • Paslanmaz rekor kullanımı hatlarda ikincil masraflarda maliyet avantajı sunmaktadır.

Bu yazımızda paslanmaz çelik rekorların çeşitleri, kullanım alanları ve rekor kullanmanın avantajları gibi konulardan bahsederek aklınızdaki neden paslanmaz sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al