fbpx

304 Kalite Paslanmaz Çelik ile 316 Kalite Arasındaki Farklar

304 Kalite Paslanmaz Çelik ile 316 Kalite Arasındaki Farklar

304 kalite paslanmaz çelik ile 316 kalite paslanmaz çelik en sık tercih edilen paslanmaz çeliklerdir. İki kalite arasındaki temel farkları anlamak için 304 kalite paslanmaz çelik ile 316 kalite paslanmaz çeliğin özelliklerini incelemek gerekir.

Bu iki kalite paslanmaz çelik her ne kadar birbirlerine çok benzeseler de bazı temel farklara sahiptirler. Günlük kullanım için her iki paslanmaz kalitesi de tercih edilse de aşındırıcı ortamlarda özel durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle iki kalite arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken nokta paslanmaz çeliğin nerede ve ne amaçla kullanılacağıdır.

Banner

304 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikleri Nelerdir?

1924 yılında Firht-Vickers’da William Herbert Hatfield tarafından geliştirilen ve “Stay Brite 18/8” markası altında satışa sunulan 304 paslanmaz çelik, paslanmaz çelik sektörünün temelidir.Paslanmaz çelikler arasında en sık üretilen ve yine aynı şekilde en sık tüketilen kalite olarak bilinen 304 paslanmaz çeliğin diğer kalitelerden daha sık tercih edilmesinin birçok sebebi bulunur. Bunlardan bazıları yüksek korozyon dayanımı, ısı dayanımı veya oksit dayanımıdır. Östenitik paslanmazlar grubuna dahil olduğu için 304 kalite paslanmaz çeliğin ısıl işlem gücü de bir hayli fazladır.

304paslanmazcelikozellikleri

Birçok avantajı içinde barındıran 304 kalite paslanmaz çeliğin en sık tercih edilme sebebi ise fiyat-performans açısından çok başarılı oluşudur. 304 kalite paslanmaz çelik, %15 ila %20 arasında krom ve %2 ila %10 arasında nikel içermektedir. Birçok paslanmaz manyetik özelliğe sahip olsa da 304 kalite paslanmaz içerisinde daha az elektriksel bileşen içerdiğinden manyetik özelliğe sahip değildir. Bu özelliği onu diğerlerinden ayıran önemli bir tarafıdır.

İlginizi çekebilir: 304 Paslanmaz Çelik

316 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikleri Nelerdir?

Paslanmaz çelikler arasında en sık kullanılan kalitelerden birisi de 316 kalite paslanmaz çeliktir. 316 kalite paslanmaz çelik 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmiştir. 304 paslanmaz çeliğe oranla daha fazla nikel içeren 316 kalite aynı zamanda molibden de içermektedir.316 paslanmaz çeliğin korozyon direnci 304’e göre daha iyidir. Bunun sebebi içerisinde daha fazla nikel ve molibden bulundurmasıdır. Korozyon dayanımı zorlu ortamlarda bile çok başarılıdır.

paslanmazcelikboru316ozellikleri

316 kalite paslanmaz çeliğin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri kopya dayanımının oldukça iyi olmasıdır. Diğer paslanmaz çelik kalitelerine göre kopma dayanımı açısından tercih edilir. Üretim olarak 316 kalite paslanmaz çelik; çubuk, altıgen, lama yada kare biçimlerinde ve farklı kalınlıklarda üretilir. Özellikle sıvı kimyasalların çok fazla kullanıldığı ortamlarda 316 paslanmaz çelik tercih edilir. Bunun sebebi 316 kalite paslanmaz çeliğin korozyona, ısıya ve zorlu ortamlara karşı gösterdiği dirençtir.

İlginizi Çekebilecek İçeriğimiz: Paslanmaz Çelik Kalite Sınıfları

304 Kalite Paslanmaz Çelik ile 316 Kalite Arasındaki Farklar

304 Kalite Paslanmaz Çelik ile 316 Kalite Paslanmaz Çelik Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

304 kalite paslanmaz çelik ile 316 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çelikler arasında en sık tercih edilen paslanmaz kaliteleridir. Bu ürünlerin üretiminin ve tüketiminin oldukça fazla olmasının birçok sebebi bulunur. Korozyon dayanımı, ısı dayanımı, oksit dayanımı, mekanik özellikler veya kopya dayanımı gibi unsurlar bunlardan bazılarıdır.

  • 304 kalite paslanmaz çelik ile 316 kalite paslanmaz çeliği birbirinden ayıran en önemli unsur içerdikleri bileşenlerdir.
  • 316 kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğe oranla daha fazla nikel içerir. Nikelin yanı sıra %2 oranında daha fazla kroma da sahiptir. 316 kalite paslanmaz çeliğin daha yüksek oranda nikel ve kroma sahip olması onu bazı durumlar için 304 kalite paslanmaz çeliğin önüne geçirir.
  • Kaynak yapılabilirliği, korozyon dayanımı, ısı dayanımı ve dövülebilmeye yatkınlığı 304 kalite paslanmaz çeliğe oranla daha başarılıdır. Kimyasal sıvıların tanklarında ve saklama kazanlarında, kimya ve petrokimya endüstrisinde, buhar kazanlarında, boya endüstrisinde, gıda tesislerinde ve madencilikte sıklıkla 316 kalite paslanmaz çelik tercih edilir.
  • Genel anlamda 304 kalite paslanmaz çelik daha sık tercih edilse de daha korozif ve aşındırıcı ortamlarda direnci daha yüksek olduğundan 316 kalite paslanmaz tercih edilmelidir. Bu gibi durumlar haricinde 304 kalite paslanmaz çelik ile 316 kalite paslanmaz çelik benzer mekanik özellikler gösterdiklerinden ikisi de tercih edilebilir. Önemli olan nokta paslanmaz çeliğin nasıl bir ortamda ve ne amaçla kullanılacağıdır.

Bu içeriğimizde sizlere 304 kalite paslanmaz çelik ile 316 kalite paslanmaz çelik arasındaki farkları detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Eğer paslanmaz borular ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sormak istediğiniz her şeyi ve tüm teknik bilgileri öğrenmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

304 Kalite Paslanmaz Çelik ile 316 Kalite Arasındaki Farklar” yazısında bir düşünce

  1. Ayşe diyor ki:

    Merhaba bilgilendirmeniz için teşekkürler son zamanlarda mutfak gereçlerinde 316 kalite tencereler sunulmakta Anladığım kadarı ile 314 ünde dayanma süresi oldukta yüksek yani 314 kalite bir tencere takımı da 316 ya göre kullanışlı görünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al