fbpx

Paslanmaz Çelik Boru Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Faydalı Bilgi

paslanmazboru

Paslanmaz borular kullanım alanı oldukça geniş malzemelerdendir. Günlük hayatta bile bir çok alanda paslanmaz borunun kullanıldığını görebilirsiniz. Paslanmaz borunun kullanım alanlarından bazıları kimya endüstrisi, petrokimya endüstrisi, ilaç endüstrisi, boya sanayi, kağıt sanayi, plastik endüstrisi ve gıda endüstrisi olarak sıralanabilir. Paslanmaz boruların bu kadar çok tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Paslanmaz Borunun Korozyona ve Paslanmaya Karşı Direnci

Paslanmaz boru yüksek korozyon direncine sahiptir. Bunu sebebi ise paslanmaz malzemelerin üretilirken metal üzerinde film oluşturulur bunu yapmak için de oksijenle bileşik oluşturabilen krom kullanılır. Bu filmim zarar görmesi durumunda kendini yenileme özelliği vardır. Bu da paslanmaz boruların uzun süre korozyona ve paslanmaya karşı dirençli olmalarını sağlar. Paslanmaz borular dikişli paslanmaz boru ve çekme paslanmaz boru olarak ikiye ayrılırlar. Çekme paslanmaz borular dikişsiz olarak üretilebilirler. Bu şekilde üretildiklerinde çok yüksek basınçlara karşı bile dayanıklı olurlar. Bu dayanıklılık, paslanmaya ve korozyona karşı direnç paslanmaz boruların kullanım alanlarını genişletmiştir ve onlara karşı olanı güveni de arttırmıştır.

paslanmazboru

  2. Paslanmaz Boruda Estetik

Dikişli paslanmaz borular tüm özelliklerinin yanında göze de hitap ederler. Dekorasyon ürünlerinde ve mimari de oldukça fazla tercih edilirler. Bu şekilde kullanım alanları değişen dünya koşullarına ayak uydurarak genişler.

    3. Paslanmaz Boruda Hijyen

Paslanmaz çelikler üzerinde bulunan bakterilerin çoğalmasını engellerler ve kolay bir şekilde temizlenebilirler. Hijyenik ürünler oldukları için gıda endüstrisinde de yer alırlar. Buna ek olarak hastanelerde de tercih edilirler. Bebekler ve çocuklar için üretilen mobilyalarda da hijyenik olma özelliğinden dolayı paslanmaz çelik tercih edilir.

paslanmaz_boru

    4. Paslanmaz Borunun Ekstrem Sıcaklıklara Dayanıklılığı

Paslanmaz borular her zaman iç ortamlarda kullanılmazlar. Dış ortamlarda da kullanılırlar ve bu ortamın koşullarına da çok iyi uyum sağlarlar. Şiddetli yağmur veya doludan etkilenmezler ve aşınmazlar. Çok sıcak veya çok soğuk hava koşullarında da etkilenmezler. Kullanım sürelerinde kısalma olmaz dış ortamlarda da iç ortamlarda olduğu gibi uzun süre kullanılabilirler.

    5. Paslanmaz Borunun Uzun Ömürlü Olması

Paslanmaz boruların korozyona ve paslanmaya karşı direncinin olması, hava koşullarından etkilenmemesi ve dayanıklı olması çok uzun süre kullanılabilmesine olanak sağlar. Bu şekilde uzun süre kullanılması kullanıcı için maddi açıdan  büyük avantaj sağlar ve kullanıcıyı cezbeder. Kullanım  ömürleri dolsa bile geri dönüşün oranları çok yüksektir.

Bu yazımızda size neden paslanmaz çelik tercih etmeniz gerektiğini ve paslanmaz boru kullanıcılarının bu ürünler ile ilgili bilmesi gereken özellikleri anlatmaya çalıştık. Siz de sayfamızdaki Paslanmaz Boru ve Profiller kategorisini inceleyerek hem paslanmaz boru ile ilgile detaylı bilgiye sahip olabilir hem de ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al