fbpx

Paslanmaz Flanş Nerelerde Kullanılır?

paslanmazflansnerelerdekullanilirl

Boru hatları, her türlü sıvının ve gazın taşındığı her endüstride kullanılan temel yapılardan biridir. Herhangi bir boru hattı birbirine bağlı ayrı bölümlerden oluşur. Bu durumda, eklemler birbirine mümkün olduğunca yakın olmalı ve sızıntıyı önlemek için yeterli kuvvete sahip olmalıdır. Bu nedenle, bağlantıların bir çoğunda boru hatlarında boru ucuna kaynayacak şekilde iki borunun birbirlerine cıvata yardımı ile bağlanmasını sağlayan bir bağlantı elemanı olan flanş kullanılır.  

Flanşın genel kullanım yeri boru tesisatları olmasına rağmen, makinalar üzerinde de kullanım alanı oldukça yaygındır. Makina parçalarının birbirine bağlantısı için de kullanılır. Bir makinede dönme hareketini bir başka parçaya iletmek için mil ucuna bağlanırlar. Flanşlı bağlantı kullanmanın amacı, bağlantı yerlerinin cıvata ile bağlanmasıdır. Böylece herhangi bir değişim gerektiğinde olduğunda malzemeye zarar vermeden ve kaynağa gerek olmadan sadece cıvata bağlantılarını sökerek değişim yapılabilir.

Tesisata veya makinaya kaynaklı veya dişli olarak bağlanabilirler. Genelde iki flanşın arasına sızdırmazlık sağlamak için kullanım yerine göre conta yerleştirilir.

Paslanmaz Flanş Kullanım Alanları Nelerdir ?

Flanşlar, birçok mühendislik ve sıhhi tesisat projesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Birçok uygulamada, mühendislerin bir hazneyi, silindiri veya boruyu çok güvenli bir şekilde kapatması gerekir. Bunu sağlayan eleman ise flanştır. 

Flanşların Su Tesisatında Kullanımı

Boruların iki farklı bölümünü birbirine lehimleyerek veya kaynak yapılarak bağlanabilir, ancak bu şekilde bağlanan borular yüksek basınçlarda patlamaya çok yatkındır. Borunun iki bölümünü daha güvenli bir şekilde bağlamanın bir yolu da, cıvatalarla bağlayabileceğiniz flanşlı uçlara sahip olmasıdır. Bu şekilde, gaz veya sıvılar borunun içinde yüksek basınçlara neden olsa bile, bu basınç sorun yaratmayacaktır.

Flanşların Mekanik Yapılarda Kullanımı

Geniş, kapalı bir alanın iki bölümünü birbirine bağlamak için, flanş ve cıvataları kullanmak en iyi yöntemdir. Örneğin, otomobille motor arasındaki şanzıman arasındaki bağlantı flanş ile sağlanmaktadır. Hem motor hem de şanzıman, içine toz veya başka küçük nesneler girdiğinde kolayca zarar görebilecek birkaç hareketli parça içerdiğinden, mühendisler motorun dış mahfazalarını ve şanzımanı bu şekilde bağlayarak, her ikisinin de korurlar.

 

Banner

 

Flanşların Vana  Ve Pompalarda Kullanımı

Flanşlar paslanmaz boru hatlarının da kullanılan pompa, vana gibi ekipmanların hatta bağlanmasının yanı şıra bu malzemelerin imalatında da kullanılmaktadır. Basıncın yüksek olduğu boru hatlarında hattaki depolama görevini yapan silolar hatlara flanşlar yardımı ile bağlanmaktadır. Bu bağlantı öncesinde genellikle paslanmaz flanşlı vanalar kullanılmakta ve bu sayede gerekli durumlar da hattaki akış kesilip hat kontrol altına alınabilmektedir. Hattaki akış ise hattın başına bağlanan pompalar ile sağlanmakta bu pompalar hattın basıncına göre dişli ya da flanşlı olabilmektedir. 

flanscesitleri

Paslanmaz Flanşların Avantajları

Flanşların ana avantajları şunlardır:

  • -70 ila +600 derece arasında, yüksek sıcaklıklarda ve sıcaklık dalgalanmalarında kullanılabilirler,
  • Yüksek dayanıma ve korozyona dayanıklı olduklarından, asitler ve endüstriyel atıkların bulunduğu ortamlarda kullanılabilirler,
  • Hijyenik bir malzeme olduğundan, gıda endüstrisinde kullanılmaya uygun ve sterilitenin özellikle önemli olduğu yerlerde kullanılabilirler.

Bu yazımızda size paslanmaz flanşların nerelerde kullanıldığını detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Kullanım alanlarının yanında paslanmaz flanş kullanmanın faydalarından da bahsettik. Paslanmaz flanşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak için sayfamızdaki Kaynaklı Fittingsler kategorisi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al