fbpx

Paslanmaz Çelik Dikişli Boru Ve Çekme Boru Karşılaştırması

paslanmaz-diisli-ve-cekme-boru

Bu yazımızda paslanmaz çelik boru ve paslanmaz çelik çekme boru karşılaştırması yapacağız. Bu karşılaştırmamızda üretim koşulları, kullanım alanları korozyon dayanımları gibi birçok başlık kullanılarak konuyu olabildiğince detaylandırmaya çalışacağız.

Paslanmaz çelik ürünler pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Paslanmaz borular da paslanmaz çelik saclardan sonra paslanmaz sektörünün en çok kullanılan ve hayatımızda en çok karşılaştığımız paslanmaz ürünleridir. Paslanmaz çelik borular kendi aralarında 2 ana gruba ayrılmaktadır.

Bu 2 ana grup üretim şekilleri temel alınarak oluşturulan dikişli ve çekme boru türleridir. Bu iki ürün temel olarak üretim şekilleriyle birbirinden ayrılsa da üretim şekillerinin getirdiği avantaj ve dezavantajlar ile birçok alandan birbirlerinden farklılaşmaktadırlar.

Karşılaştırmamızda üretim türleri, kullanım alanları, korozyon dayanımı, mekanik dayanımları, maliyet ve günlük hayatımızdaki yerleri ana başlıklarını kullanacağız.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Dikişli Boru Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz Çelik Dikişli Boru Ve Çekme Boru Üretim Tipleri

Paslanmaz çelik dikişli ve çekme borular arasında ki ana fark üretim çeşitleridir.

Paslanmaz Çelik Dikişli Boru

Paslanmaz çelik dikişli borular çeşitli ebatlarda kesilmiş sacların yuvarlak form alana kadar birçok faklı kalıptan geçirilmesi ve yuvarlak form almasının akabinde kaynak yapılarak oluşturulmaktadır. Kaynak işlemi akabinde borular istenilen ebatlarda kesilerek hattan çıkarak paketlemeye hattına geçerler.

dikisli-boru

Paslanmaz Çelik Çekme Boru

Paslanmaz çekme borularda üretim süreci dikişli borulara göre bir hayli uzundur. İlk olarak hurda halinde alınan paslanmaz çelikler yüksek ısılardaki ocaklarda eritilerek akışkan hale getirilirler akışkan hale gelen sıcak çelik kalıplara dökülerek yuvarlak form verilir. Bu işlem sonrası yuvarlak form tam olarak istenilen ölçülere sahip değildir. İç ölçülerin tam olarak sağlanabilmesi için malafalar kullanılmaktadır. Malafalar boruların içinden birkaç sefer geçirilerek ölçü milimetrik oranlarda doğruluğa kavuşturulur. Dış çap ölçüsü içinse merdaneler kullanılmaktadır. Bu işlemler akabinde boru son halini almıştır. Soğuma sonrası temizleme işleminden geçirilerek sevke hazır hale gelmektedir.

cekme-boru

Paslanmaz Çelik Dikişli Boru Ve Çekme Boru Korozyon Dayanımı

Paslanmaz çelikler için en çok dikkat edilen konu korozyon dayanımıdır. Paslanmaz ismini almalarını sağlayan bu direnç pek çok farklı paslanmaz çelik kalitesinde farklılık göstermektedir. Fakat dikişli ve çekme borularda aynı kalite kullanılması halinde korozyon direncinde bir farklılık bulunmamaktadır. Üretim tipi malzemelerin korozyon dayanımı açısından bir farklılık oluşturmamaktadır.

Paslanmaz Çelik Dikişli Boru Ve Çekme Boru Mekanik Direnç

Dikişli ve çekme boru arasındaki en büyük farklardan biride mekanik dirençleridir. Paslanmaz çelik dikişli borularda özellikle lazer ve tig kaynakta kaynak faktörü 1 olarak verilse de kaynak nedeniyle basınç direnci çekme boruya oranla bir hayli azdır. Bu nedenle çekme borular basınçlı ortamların olmazsa olmaz malzemesidir. Hidrolik hatları gibi aşırı basıncın olduğu mekanik dayanımın yüksek olması gereken yerlerde kullanılmaktadır. Dikişli borular ise bu hatlara oranla daha düşük basınç oranına sahip gıda hattı gibi hatlarda kullanılmaktadır.

paslanmaz-dikisli-boru

Paslanmaz Çelik Dikişli Boru Ve Çekme Boru Maliyetleri

Paslanmaz çelik dikişli boru ve çekme boru arasında hem üretim şekillerinin farklı olması hem de kullanım alanlarının farklı olması nedeniyle bir fiyat farkı oluşmaktadır. Çekme boru maliyetleri dikişli boruya göre yaklaşık %30 kadar daha yüksektir. Bu farkın genel sebebi çekme boruların üretim maliyetlerinin çok dikişli boruya oranla çok daha yüksek olmasıdır. Maliyeti etkileyen bir başka faktörde çekme boruya ulaşımın dikişli boru oranla da zor olmasıdır. Malzemeye ulaşımın zor olması malzeme fiyatlarını yükseltmektedir.

Dikişli borulara buradan ulaşabilirsiniz.

paslanmazcekmeboru

Paslanmaz Çelik Dikişli Boru Ve Çekme Borunun Günlük Hayatımızdaki Yeri

Paslanmaz borular günlük hayatımızda birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatımızın içinde denk geldiğimiz paslanmaz boruların tamamı denilebilecek kadar büyük bir kısmı dikişli borulardan oluşmaktadır. Bunun nedeni dikişli boruların dekoratif amaçlarla da kullanılabiliyor olmasıdır. Buna karşın yüksek basınç ortamında kullanılan çekme borular günlük hayatımızda pek fazla yer almamakta, spesifik alanlarda kullanılmaktadır.

paslanmazdikisli boru

Paslanmaz çelik dikişli boru ve paslanmaz çelik çekme boruların ne olduklarını nerelerde ne amaçlarla kullanıldığını anlatmaya ve aklınızdaki neden paslanmaz çelik sorusuna bir nebze daha cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al