fbpx

Paslanmaz Çelik Ve Karbon Çelik Arasındaki Farklar Nelerdir ?

paslanmaz-celik-vs-karbon-celik

Çelikler, demire katılan çeşitli elementler sonucu oluşan maddelere verilen genel isimdir. Çelikler belirli özellikleriyle çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu yazımızda çelik sınıflarından paslanmaz ve karbon çeliklerin farklarının neler olduğunu farklarının ve benzerliklerinin neler olduğu konusuna değineceğiz.

Yazımıza başlamadan önce kısaca karbon çelik ve paslanmaz çeliğin ne demek olduğunu açıklamak yazımızı daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Paslanmaz çelik; çeliğin içeriğinde en az %10,5 oranında krom elementi ihtiva eden cinsine verilen isimdir. Paslanmaz çelikler kendi içinde de eklenen farklı birçok farklı sınıfa ayrılmaktadır.

paslanmaz-celik

Karbon çelik; çeliğin belli oranda karbon içeren çeşidinin genel olarak karbon çelik olarak adlandırılır. Karbon çelikte karbon oranı maksimum %2dir. Karbon çeliklerde içerdikleri karbon miktarına göre düşük, orta ve yüksek karbonlu olarak üç ana sınıfa ayrılmaktadır.

karbon-celik

Paslanmaz çelik ve karbon çeliği kısaca tanımladığımıza göre şimdi aralarındaki farkları açıklamaya başlayabiliriz. Bu farkları 4 ana başlık altında inceleyeceğiz.

Paslanmaz Çelik Ve Karbon Çelik Korozyon Dayanımları

Paslanmaz ve karbon çelik arasındaki en önemli fark korozyon yani paslanmaya karşı olan dirençleridir. Her iki üründe temelinde demir alaşımı olması nedeniyle paslanmaya uğrama ihtimaline sahiptir. Fakat paslanmaz çeliklerde bulunan krom tabakası havanın demir ile bağ kurmasından önce hava ile bağ kurarak demir oksit yani pas tabakasının oluşmasını önleyerek krom oksit bileşeni oluşturarak paslanmaya karşı dirençli hale getirmektedir. Karbon çelikte ise böyle bir bağ söz konusu olmadığı için paslanmaya karşı bir dirence sahip değildir. Bu nedenle korozyon dayanımı önemli olan yerlerde paslanmaz çelikler tercih edilmektedir.

karboncelik

Paslanmaz Çelik Ve Karbon Çelik Mekanik Özellikleri

Bu çelik sınıfları için mekanik özellikler açısından bir ayrım yapmak bir hayli zordur. Bunun nedeni paslanmaz çeliğinde karbon çeliğinde birçok farklı türünün olmasıdır. Farklı sınıflarının olması nedeniyle birçok özellikleri farklı kalitelerinde aynıdır. Bazı paslanmazlar karbon çeliklere göre daha sünek olsa da bu birçok çeşidi bulunan paslanmaz çeliklere sünektir demek için yeterli değildir.

Kısacası farklı çeşitleri farklı özellik gösterebildiği için paslanmaz ve karbon çelikler arasında mekanik özellikler bakımından anlamlı bir farklılık kurmak mümkün değildir.

 

Banner

 

Paslanmaz Çelik Ve Karbon Çelik Görünümleri

Bu iki ürüne estetik kaygılar gözetilerek bakılırsa paslanmaz çelik bir adım öndedir. Her iki üründe zımparalanarak parlak hale getirilebilse de karbon çelikler zımpara işlemi akabinde ince bir katman boyaya ihtiyaç duyar. Boya işlemi olmaz ise kararma yaparak paslanma yapacaktır. Bu karşın paslanmaz çelikler herhangi bir işleme gerek duymadan parlak görünümünü uzun yıllar koruyabilmektedir. Bu nedenle korkuluk benzeri parlak ürünlerde paslanmaz borular ve ekipmanları tercih edilmektedir.

Paslanmaz Çelik Ve Karbon Çelik Maliyetleri

Paslanmaz ve karbon çelikler arasındaki en önemli farlardan biride maliyet farklarıdır. Birçok farklı çeşitleri olsa da paslanmaz çelikler genel olarak karbon çeliklere oranla daha yüksek bir maliyete sahiptir. Bunun ana nedeni paslanmaz çeliğin içeriğinde bulundurduğu yüksek değerli nikel, molibden gibi elementlerin bulunmasıdır. Buna karşın karbon çelikler genellikle büyük oranda düşük maliyetli demir maddesinden oluşmaktadır.

paslanmazcelik

Bu yazımızda çelik sınıflarında olan paslanmaz çelikler ve karbon çelikler arasındaki farkları derlemeye ve sizlere bu çelikler arasında seçim yaparken yardımcı olabilecek bilgiler vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al