fbpx

Paslanmaz İç Dişli Kör Tapa Nedir? Ne İşe Yarar?

Dikişli boru tesisatlarında boru devresini körlemede kullanılan dişli ve anahtar ağızlı olan bağlantı parçasına paslanmaz iç dişli kör tapa denir.

Paslanmaz çelik günümüzde sıklıkla tercih edilen metallerden biridir. Bu metal, iyi korozyon dayanımı, sağlamlık ve benzeri mekanik ve fiziksel özellikleri sebebiyle diğer bazı metallere göre çok daha iyi performans gösterir. Paslanmaz çelik kullanılarak çeşitli endüstriyel, mimari ve ticari ürünler oluşturulabilir. Paslanmaz çelik borular, bu metalden üretilen ve en sık tercih edilen ürünlerden biridir. Bu borular paslanmaz çelikten yapılmış bazı diğer ürünler tarafından desteklenir. Paslanmaz çelik fittingsler, paslanmaz çelik boruları desteklemek için kullanılan bir aksesuardır. Boru hattı ve hattın ihtiyacına göre satın alınabilecek çok çeşitli fittingsler vardır. Paslanmaz iç dişli kör tapa da bunlardan biridir.

Paslanmaz İç Dişli Kör Tapa Nedir?

Paslanmaz iç dişli kör tapa, dişli boru tesisatlarında boru devresini sonlandırmada veya boru devresini körleme işleminde kullanılan dişli ve anahtar ağızlı bir bağlantı elemanıdır.  Paslanmaz iç dişli kör tapa, boru hattında mevcut olan akışı sağlayan akışkanın durdurulması için kullanılır.

Boru hatlarında mevcut olan akışı engellemenin ilk yolu kaynak yapmaktır. Fakat her an kaynak yapmak mümkün olmayacağı için bu durumlarda ilk tercih edilen bağlantı elemanı paslanmaz iç dişli kör tapalardır. Anahtar ağızlı olan paslanmaz iç dişli kör tapalar, yine bir anahtar yardımı ile boruya hızlıca monte edilebilir. Borularda mevcut olan akışı durdurmakla birlikte farklı parçaların birbirine monte edilmesini de sağlar. Çoğu zaman, dişli tapalar kaynak kullanmanın mümkün olmadığı veya istenmediği durumlarda kullanılır. Her seferinde kaynak yapmamak için dişli tapalar ideal bir çözüm yoludur. Bir anahtar yardımıyla boruya oldukça hızlı bir şekilde monte edilebilen dişli kör tapalar, farklı parçaların birbirine bağlanmasına olanak sağlarlar. Paslanmaz iç dişli kör tapalar farklı kalitelerde metaller kullanılarak üretilebilir. Bunlardan bazıları 304, 316, 304L ve 316L şeklinde sıralanabilir.

Paslanmaz İç Dişli Kör Tapa Ölçüleri Nelerdir?

Altı köşeli paslanmaz iç dişli kör tapanın birçok ölçüsü bulunmaktadır. Farklı boyutlarda imal edilen bu kör tapalar kullanım alanlarına uygun olarak tercih edilebilirler. Paslanmaz iç dişli kör tapaların ölçüleri aşağıdaki gibidir.

 • ⅛”
 • ¼”
 • ⅜”
 • ½”
 • ¾”
 • 1”
 • 1 ¼”
 • 1 ½”
 • 2”
 • 2 ½”
 • 3”
 • 4”

Paslanmaz İç Dişli Kör Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz iç dişli kör tapanın en sık kullanıldığı yer genel anlamda boru hatlarıdır. Tüm bu tapa çeşitleri, merkezi ısıtma, içme suyu, sıcak işlem suyu ve yerden ısıtma sistemlerinde de bağlantı elemanı olarak kullanılır.

Boru hatları ve sistemlerin yanı sıra gaz, kimya, enerji, petrol ve ilaç endüstrilerinde de sıklıkla tercih edilir.

Boru Hatlarında Akışı Engellemenin Yolu

Boru hatlarında mevcut olan akışın durdurulması için başlıca iki yöntem bulunur. Bunlardan ilki akışın durdurulması istenen noktalarına kaynak yapmaktır. Boru hatlarında kaynak yapmak oldukça dikkat edilmesi gereken zorlu bir işlemdir.

Kaynak işlemi sırasında malzeme yüzeyinin yeterince pürüzsüz olmaması, akımın yüksek olması, ark boyunun yüksek olması, kaynak metalinin hızlı soğuması, hızlı kaynak yapmak, uygun gaz koruması yapılmaması, kaynak akımı ve voltajının oldukça düşük olması, yanlış kaynak ağzı seçimi, fazla ısı girdisi, yanlış sırada kaynak yapılması veya parçaların puntalanmaması gibi problemler yaşanabilir. Bu gibi durumlarda boru hattında sıçramalara, istenmeyen gözeneklere, yetersiz ergimeye, eksen kaçıklıkları ve çatlak oluşumuna sebep olabilir.

Boru hatlarında akışı engellemek için uygulanabilecek ikinci yöntem ise boru hatlarında paslanmaz iç dişli kör tapa kullanmaktır. Kaynak işlemine oranla paslanmaz iç dişli kör tapa montajı çok daha hızlı ve rahat bir çözümdür. Dişli ve anahtar ağızlı bir bağlantı elemanı olan paslanmaz iç dişli kör tapa kurulumu ve hattı sökmeyi oldukça kolaylaştırır. Vidalama işlemi ile ekstra ekipman kullanılmasına gerek kalmadan istenilen sonuç elde edilebilir.

Paslanmaz İç Dişli Kör Tapanın Faydaları Nelerdir?

Paslanmaz iç dişli kör tapa, sıklıkla kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Paslanmaz iç dişli kör tapanın sıklıkla tercih edilmesinin sebebi birçok faydasının bulunmasıdır. Kör tapanın faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Paslanmaz iç dişli kör tapa evrensel bir bağlantı elemanıdır. Paslanmaz kör tapa, hem plastik hem de metal borular ile çelik yapılarda tercih edilebilir.
 • Dişli ve anahtar ağızlı bir yapıya sahip olan paslanmaz iç dişli kör tapa, anahtar yardımı ile borulara ve benzeri yapılara oldukça kolay bir şekilde monte edilebilir. Kolay kurulumun yanı sıra sökme esnasında da büyük bir kolaylık sağlar.
 • Paslanmaz kör tapa, içerdiği bileşenler ile çevre dostu bir bağlantı elemanıdır. Canlılara ve atmosfere zararlı cisimler yaymazlar.
 • Paslanmaz kör tapa, yüksek sıcaklık barındıran ortamlarda bile rahatça kullanılabilir.
 • Paslanmaz kör tapa, yüksek korozyon direncine sahiptir. Bu özelliği kullanım alanlarının artmasını sağlar.
 • Paslanmaz kör tapa, kullanıldığı alanda yüksek oranda su bulunsa bile herhangi bir deformasyona uğramaz.
 • Ani sıcaklık değişimleri bağlantı elemanları için zorlayıcı bir unsur olsa da paslanmaz iç dişli kör tapa ani sıcaklık değişimlerine de uyum sağlayabilir.

 

 

 

paslanmaz iç dişli kör tapa

 

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Fittings ve Kullanım Alanları

Paslanmaz İç Dişli Kör Tapa Nedir? Ne İşe Yarar?” yazısında 2 düşünce

 1. Reşit Kara diyor ki:

  merhabalar ben makine mühendisliği okuyorum hocamız ödev olarak kör tapaların nasıl üretildiğini ve hangi işlemlerden geçtiğini verdi yardımcı olmak isterseniz sadece hangi işlemleri yaptığınızı söyleyebilir misiniz? cevabınızı en kısa sürede içtenlikle bekliyorum iyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al