fbpx

Paslanmaz Köşebent Nedir ?

paslanmazcelikkosebentnedir

Bu yazımızda paslanmaz çelik malzemelerden biri olan köşebentlerden bahsedeceğiz. Köşebentlerden bahsedeceğimiz bu yazımızda; paslanmaz köşebent nedir? Paslanmaz köşebent nerelerde kullanılır ve paslanmaz köşebentler hakkında bilinmesi gerekenleri derleyeceğiz.

Paslanmaz Köşebent Nedir?

Paslanmaz köşebent, paslanmaz dolu malzeme kategorisinde yer alan ve 90° açıyla bükülmüş paslanmaz malzemelere verilen isimdir. Paslanmaz köşebentler üretim süreci olarak paslanmaz lamalara benzemektedir. İlk olarak istenilen kalitede malzeme formülüne uygun şekilde hurda ve ham madde ark ocağında eritilir. Daha sonra erimiş halde bulunan paslanmaz çelik kütükler halinde dökülür. Düküm aşaması akabinde çeşitli ebatlarda olan kütükler köşebenti oluşturabilmek için çeşitli kalıplardan geçirilir. Kalıplar yöntemiyle istenilen şekle getirilen köşebentler talep edilen uzunluklar doğrultusunda kesilerek sevk için hazır hale getirilmektedir. Köşebentler pek çok farklı ölçüde kullanıma sahip olsa da genel olarak tabloda verilen ölçüler tercih edilmektedir.

paslanmazcelikkosebent

Paslanmaz Köşebent Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz köşebentlerde diğer paslanmaz malzemeler gibi pek çok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Hem mekanik dayanımı hem de korozyon dayanımı oldukça yüksek olması nedeniyle tercih edilen paslanmaz ürünlerden biride paslanmaz köşebentlerdir. Paslanmaz köşebentler hemen her sektörde kullanılmaktadır. Kısaca kullanıldığı birkaç alandan bahsetmek gerekirse,

Makine İmalat

Makine imalat sektöründe paslanmaz köşebentler kullanılmaktadır. Bu kullanım genellikle makine şasesi olarak adlandırılan makinanın ana gövdesindedir. Şaseler genellikle profiller tercih edilerek yapılmaktadır. Köşebentlerde bu profillerin arasında destek kirişi görevinde kullanılarak mukavemet sağlanmaktadır.

Gemi Sanayi

Paslanmaz köşebentler gemi imalat sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle yüksek korozyon dayanımı sebebiyle 316 kalite köşebentler gemi imalatlarında hatırı sayılır derecede kullanılmaktadır. Gemi iskeletlerinde taşıyıcı kolonlara destek amacıyla kullanılmaktadır. 316 kalitenin korozyon dayanımı bu sektörde paslanmaz çelik seçimi yapılmasında ki ana etkendir.

paslanmazkosebent

Gıda Sanayi

Gıda sanayinde hijyen esasına dayalı bir yol haritası izlenmesi nedeniyle paslanmaz çelikler tercih edilmektedir. Hijyenik olma özelliği paslanmaz çeliği gıda sanayisi için olmazsa olmazlar arasına sokmaktadır. Paslanmaz köşebentlerde gıda sanayinde pek çok alanda kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse karıştırıcı bıçaklarında köşebentler kullanılabilmektedir. Ayrıca köşebentler gıda sanayinde kullanılan kazan ve depolarda destekleyici amaçlarla da kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz sektörler paslanmaz köşebentlerin kullanımının olduğu onlarca sektörden sadece birkaç tanesidir. Bunların yanı sıra mimari, enerji, kimya, petrokimya, otomotiv gibi sektörlerde de paslanmaz çelik köşebentler kullanılmaktadır.

paslanmaz-kosebent

Paslanmaz Çelik Köşebentler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Köşebentler piyasamızda eşit kenar ölçüleri ile 40×40, 50×50 gibi kullanılmaktadır. Yurt dışında L tipinde 40×30, 50×20 gibi üretilse de piyasamızda kullanılmamaktadır.
  • Paslanmaz köşebentlerde kalınlıklar genellikle köşe ölçüleri ile doğru orantılıdır. 40×40 köşebent için 4mm 50×50 köşebent için 5mm kalınlıkları kullanılmaktadır. Fazla kullanımı olmasa da 1mm daha ince kalınlıkların olduğu malzemelerde tercih edilebilmektedir. 40x40x3mm 60x60x5mm gibi.
  • Türkiye pazarında yukarıda anlattığımız yöntem ile üretilen köşebentler genellikle 304 ya da 316 kalitede bulunmaktadır.
  • 304 ve 316 kalite dışında köşebentler genellikle sacdan imal edilerek kullanılmaktadır.

paslanmaz-celik-kosebent

Bu yazımızda sizlere paslanmaz çelik köşebentlerin ne olduğundan nerelerde kullanıldığından ve köşebentler hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsederek paslanmaz çelik hakkında aklınızda bulunan sorulara cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi için yazılarımızı okuyabilir ya da iletişim kanallarımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al