fbpx

201 Kalite Paslanmaz Profil Nedir Nerelerde Kullanılır?

201kaliteprofilnedir

Bu yazımızda paslanmaz çeliklerin pek çok çeşidinden biri olan 201 kalite paslanmaz çeliklerin özelliklerinden ve kullanım alanlarından, paslanmaz profil ürünü özelinde bahsedeceğiz. 201 kalite paslanmaz profillerden bahsetmeden önce 201 kalitenin ne olduğunu ve 304 kalite le aralarında bulunan farklardan kısaca bahsetmek yazımızın daha iyi kavranabilmesine olanak sağlayacaktır.

201 Kalite Ve 304 Kalite Arasındaki Farklar

Paslanmaz çelikler 50 ye yakın çeşidiyle çok farklı özelliklere sahiptir. Bu çeşitlerden olan 304 ve 201 kalite öztenitik paslanmaz çelikler grubunu içinde bulunan iki farklı kalite türüdür.

paslanmaz-celik-profil

Benzer yanlarından kısaca bahsetmek gerekirse,

  • Her iki türde dış görünüş olarak birebir aynıdır. Dış görünüşe bakılarak ayrım yapılması mümkün değildir.
  • 201 kalitede 304 kalite ürünlerde manyetik değildir. Bu nedenle mıknatıs kullanılarak ayrım yapılması mümkün değildir.
  • İşlenilebilirlik açısından bakıldığında her iki üründe oldukça iyi bir performansa sahiptirler. Talaşlı imalata da kaynaklı imalat içinde uygundurlar.

Farklarından bahsedecek olursak,

  • İlk ve en önemli farkları korozyon dayanımlarıdır. 304 kalite 201 kaliteye oranla çok daha iyi bir korozyon dayanımına sahiptir.
  • Kimyasal açıdan içerikleri benzer olsa da nikel ve krom oranları birbirinden farklıdır. Bu fark da korozyon dayanımlarının farklı olmasına sebep olmaktadır.
KaliteKarbonSilisyumManganFosforKükürtKromNikel
AISI 304≤0.08≤1.00≤2.00≤0.045≤0.0318-208,0-10,0
AISI 201≤0.15≤1.005.5-7.5≤0.05≤0.0313.5-15.03.5-5.5
  • Fiyat açısından iki kalite birbirinden oldukça büyük farka sahiptirler. Yüksek korozyon direnci ve kimyasal bileşenleri nedeniyle 304 kalite ürünler 201 kalite paslanmaz çeliklere oranla bir hayli pahalıdır.

paslanmazcelikprofil

201 Kalite Paslanmaz Çelik Profillerin Özellikleri

Paslanmaz çelik profil içi boş dikdörtgen ya da kare ürünlere verilen isimlerdir. 201 kalite profiller bu kalitede sacların belli ölçülerde kesilerek şekillendirmesiyle oluşturulmaktadır. İlk olarak yuvarlak form verilen profiller daha sonra Türk kafası adı verilen bir kalıptan geçirilerek istenilen formu kazanması sağlanmaktadır. Tüm profillerin imalatı bu imalat süreci takip edilerek yapılmaktadır.

201 kalite paslanmaz profillerde diğer profiller gibi makine şaseleri, konveyör hatları, dekoratif alanlar gibi yerlerde kullanılmaktadır. Fakat diğer paslanmaz çelik ürünle oranla daha düşük bir korozyon direncine sahip olmaları nedeniyle daha az aşındırıcı ihtiva eden ortamlarda kullanılmaktadır.

paslanmaz-profil

201 Kalite Paslanmaz Çelik Profillerin Kullanım Alanları

201 kalite paslanmaz profiller içeriklerinde düşük oranda krom içermeleri nedeniyle düşük korozyon direncine sahiplerdir. Bu nedenle kullanım alanları daralsa da fiyatlarının diğer kalitelere göre bir hayli uygun olması nedeniyle bazı ortamlarda kullanılmaktadır.

Kısaca kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse,

Dekorasyon

201 kalite paslanmaz profiller genel olarak dekoratif amaçlarla kullanılmak için tüketilmektedir. İç mekanlarda yapılan korkuluklarda aşındırıcı bir madde ile karşılaşması olasılığının düşük olması ve fiyatını  uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Ayrıca iç mekan tasarımlarında yoğun bir şekilde kullanılan paslanmaz sehpa, zigon gibi ürünlerde de 201 kalite profiller kullanılmaktadır.

Endüstriyel Mutfaklar

Endüstriyel tarzda yapılan mutfak ekipmanlarının imalatında da sıklıkla olmasa da 201 kalite profiller tercih edilmektedir. Bu alanda 201 kalite profil tercih edilmesinin en önemli sebebi uygun fiyata sahip olmasıdır.

paslanmazprofil

Konveyörler

Ürün aktarımı sağlayan konveyör şaselerinde de 201 kalite paslanmaz profil tercih edilebilmektedir. Genellikle korozyon açısından fazla risk taşımayan ortamlarda bulunan konveyör sistemlerinde tercih edilmektedirler.

Onlarca paslanmaz çelik çeşidinden biri olan 201 kalite paslanmaz çelikleri profil ürünü özelinde anlatmaya çalıştık. 201 kalite ürünlerin ne gibi özelliklere sahip olduklarından kullanım alanlarından ve 304 kalite paslanmaz çelikler ile benzer ve farklı yönlerini ortaya koyarak aklınızda ki neden paslanmaz çelik sorusuna cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak için diğer yazılarımızı inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al