fbpx

Paslanmaz Çelik Mil Nedir?

Demir, çelik gibi madenler birçok alanda, farklı beklentileri karşılamak için kullanılırlar. Malzeme endüstrinin birçok alanında kullanılmakta olan yarı mamul ya da ham mamul denilen ürünlerdir. Günümüzde birçok kullanım alanına sahip olan paslanmaz çelik miller, paslanmaz çeliklerin eritilip şekillendirilmesi sonucu oluşmaktadır. Paslanmaz çelik mil hurdalıklarda veya geri dönüştürmek için atılan çeliklerin eritilip şekillendirilmesi, sonucu oluşmaktadır.

paslanmazmil

Paslanmaz çelik millerin korozyona karşı yüksek direnç göstermesi tercih edilmesinde en önemli etkendir, bu da kullanım alanının artmasına sebep olmuştur. Korozyon, metallerin havada bulunan oksijen ile tepkimeye girerek yapısının bozulması olayıdır. Halk ağzında bilinen adı ile paslanmadır. Yüksek dayanıklılığa sahip olması da cabasıdır. Korozyona karşı yüksek derecede direnç gösteren çelik miller, paslanma oluşumunun önüne geçmiş olurlar. Bu özelliklerinden dolayı da birçok sektörde yapısal destek sağlamak amacıyla tercih edilirler.

 • Eşsiz kalite ve güç
 • Farklı sıcaklıklarda çalışma kabiliyeti (Yüksek veya Düşük)
 • Yüksek hassasiyette koruma
 • İyi derecede korozyona karşı direnç kabiliyeti
 • En uzun ürün ömrü

Paslanmaz Çelik Mil Hangi Alanlarda Kullanılır?

Paslanmaz çelik millerin, geçtiğimiz her gün kullanım alanlarının artmasının en büyük sebebi, her türlü ortamda kullanım özelliğine sahip olmasıdır. Paslanmaz çelik miller üretim aşamasında çeşitli işlemler görür ve bu işlemler sonrasında müşterilerinin kullanımına sunulmaktadır.

Halk dilinde krom mil, paslanmaz çubuk gibi de adlandırılan paslanmaz çelik millerin kullanım alanları;

 • Araçların yapımında çeşitli işlemlerde, yani Otomotiv Sektörü

paslanmazmilotomotiv

 • Savunma ve silah sistemlerinde silah parçaları olarak, yani Silah Sanayii

paslanmazmilsavunmasanayii

 • Daha sağlam ve etkili bir şekilde oluşturulmak için gemi oluştururken kullanılan malzemelerden biri olarak, yani Gemi Endüstrisi

paslanmazmilgemi

 • Güvenlik açısından daha sağlam olması için tezgah ve raf oluşumunda, yani Mutfak Bölümü
 • Uzay ve Savunma Sanayii

paslanmazmiluzaysanayi

 • Yat Sanayii

paslanmazmilyatsanayi

 • Makine Endüstrisi
 • Tıp Endüstrisi

vb. şeklinde sıralanabilir. Bunlara ek olarak mekanik taşıyıcı gövdelerde de paslanmaz mil kullanılmaya başlanmıştır. Paslanmaz millerin farklı kalınlık ve uzunlukta üretilmesi sayesinde kullanım alanlarına kolaylık uyum sağlar.

Paslanmaz Çelik Milin Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz miller yuvarlak dolu mil, kare dolu mil ve altıköşe dolu mil şeklinde üretilebilir. Bu paslanmaz miller müşterilerin isteklerine göre çeşitli boyutlarda üretilebilirler. Paslanmaz millerin oluşumunda haddeleme ve ekstrüzyon özellikleri kullanılarak üretilmektedir. Bu durum paslanmaz çelik millerin çeşitlilik kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede paslanmaz çelik miller birçok alanda kolay bir şekilde kullanımı sağlanır.

Yuvarlak Dolu Mil

Yuvarlak dolu miller üretilirken soğuk/sıcak haddeleme ve çizim yöntemi kullanılır.

 • Tank, ekipman ve makineler ile yapısal destek sağlamak,
 • Muhafazalar ve dolapların desteklerini oluşturmak,
 • Motorlar, akslar için miller ve çubuk eksiklerini gidermek,
 • Motor üretim aşamalarında ihtiyaç,
 • Besin ve gıda sanayi için donatım ve aygıtlar eksikliklerin gidermek,
 • Çerçeveler, köşebentlerde ve bileşenlerde ihtiyaç,
 • Destek, çerçeve, parantez ve komponentler amaçlı kullanmak,

kullanım alanları arasındadır.

Kare Dolu Mil

karedolumil

Çoğunlukla akslar, pimler, miller vb. üretiminde çoğunlukla kare dolu millere gereksinim duyulmaktadır.

Altıköşe Dolu Mil

Altıköşe miller öncelikle somunlar, altı köşe cıvatalar ve altı köşeli tapa gibi özel bileşenlere yapım bulmak için kullanılır. Tüm bu parçalar birçok sanayide dünya ölçülerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yukarıda saydığımız alanlarda kullanılmakta olan paslanmaz çelik miller, parlak bir görünüme sahip olması ile kullanılmakta olduğu ortamlara uyum sağlayarak güzel ve hoş bir görünümün sağlamaktadır. Bunun yanı sıra paslanmaz çelik miller üretim aşamasında pürüzsüz maddelerin paslanmaz çelik millerin dışına uygulandıkları için kolay bakımı ve temizlenebilir olması birçok kullanıcının kolaylıkla millerin temizlemesini sağlanmaktadır. Bu durum paslanmaz çelik millerin kullanım kolaylığını müşterilerine sunduğunun bir göstergesidir.

paslanmazmilaltikosedolumalzeme

Günümüzde birçok kullanım alanına sahip olan paslanmaz çelik miller hem paslanmaya hem de güzel bir görünümü ile müşterilerin dikkatini çekmektedir. Bunların yanı sıra paslanmaz çelik mil dayanıklı ve uzun ömürlü olması birçok şirket tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Bu yazımızda sizler için paslanmaz çelik milin ne olduğu, nasıl üretildiği, hangi alanlarda kullanıldığı, kaç çeşiti olduğu gibi sorulara cevap verdik. Paslanmaz çelik için daha fazla içeriklere buradan göz atabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için bize buradan ulaşın!

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Ürünleri Nelerdir?Paslanmaz Çelik Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al