fbpx

Gıda ve İçecek Sektöründe Paslanmaz Çeliğin Yeri

Paslanmaz çelik malzemeler günümüzde neredeyse hemen her yerde karşımıza çıkmakta. Birçok üstün özelliği bulunması paslanmaz çeliğin pek çok yerde kullanılmasındaki başlıca sebeptir. Paslanmaz çeliğin kullanılmaya başlaması pek çok sektörü baştan yarattı denilebilecek oranda değişikliğe uğratmıştır. Gıda sektöründen tutunda petrokimya sektörüne varıncaya kadar çok geniş bir yelpazede kullanılan paslanmaz çelikler, kimi yerlerde uzun ömürlü olması kimi yerlerde yüksek korozyon dayanımı nedeni ile tercih edilmiştir.

Bu yazımızda bu geniş yelpazenin dallarından biri olan gıda ve içecek sektöründe paslanmaz çeliğin kullanımından bahsedeceğiz. Genel olarak paslanmaz çeliklerin gıda ve içecek sektöründe ne şekillerde kullanıldığından, kullanım nedenlerinden ve kullanımının ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğiz.

Paslanmaz Çeliklerin Gıda ve İçecek Sektöründeki Kullanım Alanları

Paslanmaz çelikler gıda ve içecek sanayinde A’dan Z’ye her alanda kullanılmaktadır. Cidarlı çikolata hatlarından, hamur karıştırma makinalarına, su dolum makinalarından, depolama tanklarına gıda ve içecek sektörünün her alanında paslanmaz çelikler söz sahibidir. Peki, bu sektörde hangi paslanmaz ürünle ne şekillerde kullanılmaktadır.

İlk olarak paslanmaz borulardan bahsedelim paslanmaz borular çikolata hatlarının olmazsa olmaz parçalarıdır. Çikolata içerikli ürünler belli bir sıcaklığı altıda akışkan özelliğini kaybettiği için iç içe geçirilen ve bir borudan çikolata geçerken dış katmada bulunan diğer borudan sıcak suyun geçtiği cidarlı boru hatları çikolata tesislerinin olmazsa olmazlarındandır. Bu hatlarda boruların yanı sıra dirsekler kepler ve manşonlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Paslanmaz borular haricinde yapılan gıda makinalarının birçoğunda paslanmaz çelik profiller şase oluşturulmak için kullanılmakta ve bu sayede şasenin fiziksel mukavemeti sağlanmaktadır. Yine paslanmaz çelik ürünlerden olan paslanmaz millerde gıda maddelerini karıştırmak için imal edilen karıştırıcılarda şaft olarak kullanılmaktadır. Ayrıca paslanmaz mil ve lamalar makinalar için ara parçalar üretmek içinde kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik malzemeler yukarıda bahsettiğimiz 3 4 yerin dışında da pek çok yerde kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Boru Elemanları

Paslanmaz Çeliğin Gıda ve İçecek Sektöründe Kullanılmasının Nedenleri

Paslanmaz çeliğin insan sağlığı için bu denli önemli bir alanda bu kadar çok kullanılmasının en önemli nedeni tabi ki bakteri üremesine engelleyen yapısı ve hijyenik olmasıdır. Ayrıca paslanmaz çelikler nötr olmaları sayesinde temas ettikleri hiçbir üründe tat değişikliğine neden olmamaktadır.

Bunlar çok önemli nedenler olsa da en önemlisi pek çok ülkenin kabul ettiği HACCP standardına uyum için gerekli ön koşul olmasıdır. HACCP gıda ve içeceklerin güvenliğinin sağlanması için oluşturulmuş bir standarttır. Bu standarda göre gıda ve içecek işlenen tesislerde insan sağlığına zarar vermesi muhtemel bakteri ve korozyon kaynaklı problemlerin önüne geçilebilmesinin en önemli koşulu işlemler sırasında paslanmaz çelik kullanımıdır. HACCP standartları pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de gıda ürünleri üreten işletmeler için zorunlu bir standarttır.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Krom Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz Çelik Gıda ve İçecek Sektöründe Kullanılmasının Faydaları

Paslanmaz çelik kullanımı ile gıda ve içecek sektöründe insan sağlığı için sağlanması gereken hijyen koşulları kolayca sağlanabilmektedir. Bu paslanmaz çeliğin bu sektörde kullanılmasında ki en önemli fayda olarak görülebilir. Ayrıca gıda ve içeceklerdeki aşındırıcılara karşı paslanmaz çeliklerin yüksek dayanımı bu sektörler için ikincil maliyetlere sebep olabilecek temizleme onarım gibi maliyetlerin en aza indirgenebilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca onarım maliyetlerinin düşürmesinin yanı sıra onarım süresinde geçecek zamanı da en aza indirgeyerek hatların ve makinaların çok daha verimli çalışmalarına olanak sağlanmaktadır.

Bu yazımızda hayatımızın olmazsa olmazlarından gıda sektörü için paslanmaz çeliklerin yerinden bahsettik. Yediğimiz ekmekten içtiğimiz suya gıda adına üretilen neredeyse her üründe paslanmaz çeliklerin ne denli önemli olduğunu vurgulamaya çalıştık. Bu konu ve paslanmaz adına daha pek çok konu için içeriklerimizi inceleyebilir, daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımız aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al