fbpx

Paslanmaz Flanş İmalatı Nasıl Yapılır?

paslanmaz flanş imalatı nasıl yapılır

Bu yazımızda paslanmaz flanş imalatı nasıl yapılır, flanşın imalat süreçleri nelerdir konularını ele alacağız. Daha önce pek çok yazımızda bu konuya kısa kısa değinmiş olsak da detaylı bir bicimde açıklamak çok daha yaralı olacaktır. Döküm aşamasından başlayarak dövme, tornalama ve markalama aşamalarını anlatarak flanşların ne denli uzun bir süreç sonunda imal edildiklerini ortaya koyacağız.

Flanş Nedir?

Flanşların imalat süreçlerini anlatmaya başlamadan önce flanşı ne olduğundan bahsetmek faydalı olacaktır. Flanşlar genellikle yuvarlak formda ürünlerdir. Flanşlar makine bağlantılarında ya da boru hatlarında kullanılan ve sızdırmaz bir şekilde bağlantı yapılmasına olanak sağlayan paslanmaz bağlantı elemanıdır.

Paslanmaz flanşlar pek çok farklı tema ve pek çok farklı çeşide sahiptirler. Paslanmaz çelik flanş çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Paslanmaz Flanş Nedir?” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

paslanmazflansimalat

Paslanmaz Flanş Üretim Aşamaları Nelerdir?

Paslanmaz çelik flanş üretimini 3 ana başlık altında incelemek mantıklı olacaktır. Bu başlıklar sırasıyla;

  1. Döküm işlemi
  2. Dövme işlemi
  3. Talaşlı imalat işlemleri

Döküm İşlemi

Paslanmaz flanş üretimi aslına bakılacak olursa paslanmaz çelik malzemelerin tamamının ilk aşaması olan döküm aşaması ile başlar. Paslanmaz çelik ürünler büyük çoğunlukla hurda ürünlerin geri dönüşümü sayesinde imal edilmektedir. Hurda ürünler büyük ark ocaklarında eritilmekte ve belirli reçeteye göre eritilen ürünlerin içine cevherler eklenmektedir. Talep edilen kalite sınıfına göre eriyik haldeki malzemelerin içine farklı oranlarda farklı maddeler eklenerek istenilen kalite elde edilmektedir.

Bu aşamadan sonra ürünlere göre döküm şekli ikiye ayrılmaktadır. Birincisi birçok dişli ürünün imal edildiği yöntem olan mum kalıplara döküm işlemidir. Diğeri ise paslanmaz çelik flanşların serüvene başladığı ilk aşama olan kütük dökümüdür. Bu işlemde paslanmaz çelikler kütük adı verilen büyük parçalar halinde dökülerek dövme işlemi için kullanıma hazır hale getirilir.

Öneri İçerik: Paslanmaz Çelik Ürünleri Nelerdir ?

 

Dövme İşlemi

Dövme işlemi paslanmaz flanş imalatı açısından en önemli aşamadır. Dövme işlemi dökülen kütüklerin şahmerdanlara alınması ile başlamaktadır. Dökülen kütükler şahmerdan denilen büyük eksantrik pres benzeri makinalara alınarak ürünler dövülmeye başlanırlar. Dövme işlemi süresince çeşitli kalıplar kullanılmaktadır. Bu kalıplar flanşların istenilen ölçülere getirilmesi için kullanılmaktadır. Bu aşama flanş imalatının ama aşamasıdır. Bu aşama flanşların son şekillerini almasından önce yapılan son ve en önemli aşamadır.

 

Talaşlı İmalat İşlemleri

Paslanmaz çelik flanşlar son olarak talaşlı imalata alınarak üzerlerinde bulunan delikler ve yüzeyinde bulunan dövme işleminden kaynaklı lekeler giderilmek için cnc torna ve dik işleme tezgâhlarında işlemler yapılmaktadır. Dik işlemelerde flanşların bağlantı delkleri delinirken cnc tornada yüzey pürüzsüzlüğü sağlanmaktadır.

 

Bu aşamalardan sonra flanşlar üzerine flanşların anma çapı kalitesi basınç sınıfı gibi bilgilerinin işlenmesi ile flaşlar satışa hazır hale gelmektedir.

Banner

Bu yazımızda paslanmaz flanş imalatı nasıl yapılır hakkında aklınızda olabilecek sorulara yanıtlar vermeye çalıştık. Paslanmaz çelikler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için diğer yazılarımızı ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımızı kullanarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Paslanmaz Flanş İmalatı Nasıl Yapılır?” yazısında bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al