fbpx

Gemi İnşa ve Denizcilik Sektöründe Paslanmaz Çelik

denizcilik sektöründe paslanmaz çelik

Paslanmaz çelikler kullanım alanı olarak çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Gıdadan kimyaya günlük yaşamdan denizcilik sektörüne değin pek çok alanda paslanmaz çeliklere rastlamak mümkündür. Bu yazımızda bu alanlardan biri olan gemi inşa ve denizcilik sektöründe paslanmaz çelikleri inceleyeceğiz.

Paslanmaz çelikler haiz oldukları farklı özellikler ile pek çok olanda kullanılmaktadır. Denizcilik ve gemi inşa alanında da tuzlu ortamlarda paslanmaya olan yüksek dayanımları nedeni ile kullanılmaktadır. Paslanmaz çeliklerin bazı çeşitler tuzlu ortamlara karşı aşır derecede dayanıklıdır. Bu çeşitlerin başında paslanmaz çeliklerin kullanım oranı en yüksek çeşitlerinden biri olan 316 kalite paslanmaz çelikler gelmektedir. 316 kalite yanı sıra bulunması ve maliyeti 316 kaliteye oranla çok daha yüksek olan duplex ve süper duplex malzemelerde gemi inşa sektöründe kullanılmaktadır.

Gemi İnşa ve Denizcilik  Sektöründe Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

denizcilik sektöründe paslanmaz çelik

Paslanmaz çeliklerin gemi inşa ve denizcilik sektöründe kullanım alanlarını 2 başlık altında toplayabiliriz.

  1. Mekanik ve Depolama Kısmında Paslanmaz Çelikler
  2. Dekoratif Amaçlı Paslanmaz Çelikler

Mekanik ve Depolama Kısmında Paslanmaz Çelikler

denizcilik sektöründe paslanmaz çelik

Gemilerde tuzlu su nedeni ile ortaya çıkabilecek olumsuzlukları en asgari düzeye indirebilmek adına kritik ekipmanlarda paslanmaz çelikler tercih edilmektedir. Geminin tamamın paslanmaz çelikten imal edilmesi çok büyük bir maliyet oluşturacağı için gemi için önemli olan soğutma sistemleri mekanik aksamlar ve LNG ve LPG taşıyan gemilerde tanker kısımlarında paslanmaz çelikler kullanılmaktadır.

Bu aksamlarda paslanmaz çelik kullanımlarının da çeşitli standartları vardır. Ülkeler arası akredite olmuş kuruluşlar tarafından gemilerin standartlara uygunlukları kontrol edilmektedir. Bu belgelerden en bilineni DNV sertifikasıdır.  DNV sertifikası gemilerde kullanılan ürünlerin belirlenen standartlara olan uygunluğunu çeşitli kriterler ile onaylayan bir sertifikadır. DNV sertifikası uluslararası karasularını kullanan gemiler için oldukça büyük öneme sahiptir. Ayrıca, DNV sertifikası gemi inşası yapan birçok yüklenici için ürün maliyetinden önce gelen bir husustur.

Dekoratif Amaçlı Paslanmaz Çelik Kullanımı

denizcilik sektöründe paslanmaz çelik

Denizcilik sektörü denildiğinde büyük gemiler kadar insanların aklına yatlar ve benzeri teknelerde gelmektedir. Yatlar ve tekneler genelde keyif amaçlı kullanıldığı için dekorasyon kısmına da oldukça büyük önem verilmektedir. Hem şık görünümü hem de tuzlu ortama olan yüksek dayanımı nedeni ile paslanmaz çelikler tercih edilmektedir. Yat etrafındaki korkuluklar, yat merdiveni vb. ortamlarda paslanmaz çelikler kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz çeliklerin kullanım alanları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştığımız bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda denizcilik sektöründe paslanmaz çelik kullanım alanları ile ilgili de bilgiler vermeye çalıştık. Paslanmaz çelikler hakkında daha detaylı bilgi almak için diğer blog yazılarımızı göz atabilir, iletişim kanalları aracılığı ile  iletişime geçebilir ya da ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al