fbpx

Paslanmaz Çelik Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

paslanmaz-celik-temizleme-yontemleri

Paslanmaz çelik çekici bir görünüme sahip olmasının yanı sıra hijyenik, kullanışlı, pratik ve dayanıklı olması nedeniyle Günümüzde herkesin evinde kendine yer bulmuştur. Bu kullanışlı malzeme, ne yazık ki yanlış kullanım sebebiyle zamanla kirlenip hoş görüntüsü kaybedebilir. Özellikle mutfak gereçlerinin temel malzemesi olarak karşımıza çıkan paslanmaz çelik aşındırıcı lekeleri ortadan kaldırmak amacıyla düzenli olarak temizlenmelidir. Paslanmaz çelik temizleme hem ürünlerin kullanım ömrünü uzatır hem de  orijinal görünümünü korur.

Paslanmaz Çelik Temizleme Neden Önemlidir?

Paslanmaz çelik, ısıya, korozyona ve lekelere karşı yeterince dayanıklıdır. Havadaki oksijenle etkileşime girdiğinde koruyucu bir film oluşturan krom içerir. Bu koruma pas ve inatçı lekeleri önler . Fakat çelik yüzey kirle kaplıysa, bu reaksiyon meydana gelmeyebilir . Sonuç olarak, çelik savunmasız kalır ve korozyona veya aşınmaya maruz kalabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamanız için sizler için paslanmaz çelik temizleme yöntemleri nelerdir derledik. Hazırsanız başlayalım.

Paslanmaz Çelik Yüzeyleri Kabartma Tozu ile Temizleme

Kabartma tozu kullanarak yüzeylerdeki kiri temizleme yöntemi, en basit ve etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz kabartma tozu özellikle yağlı lekeleri çıkarmak için idealdir.

Kabartma tozu kullanılmadan önce temizlenecek eşyalar iyice yıkanmalıdır. Sonra kurulanıp tüm yüzeye kabartma tozu bolca serpilmeli ve bir miktar su ile toza kıvam kazandırılmalıdır. Bu şekilde birkaç saat bekletilen paslanmaz çelik kuru bir bez veya sünger yardımıyla iyice silinmelidir.

 

paslanmazcelikkabartmatozu

Paslanmaz Çelik Yüzeyleri Deterjanla Temizleme

Bugün mağazaların raflarında, bulaşık yıkamak için özel olarak üretilmiş birçok farklı deterjan türü bulabilirsiniz. Paslanmaz çelik söz konusu olduğunda, hafif bir bileşime sahip deterjanları tercih etmeniz tavsiye edilir. Özellikle yanık gibi zor lekeleri gidermek için özel olarak geliştirilmiş formüller tercih edebilirsiniz. Yapılması gereken paslanmaz çelik yüzeye sahip eşyayı sıcak suyla yıkayıp deterjanı yüzey üzerinde 10-15 dakika bekletin. Daha sonra kiri süngerle temizleyin.

 

Banner

Su lekelerini ve parmak izlerini paslanmaz çelik yüzeylerden çıkarmak için cam temizleyici kullanabilirsiniz. Yüzeye eşit miktarda püskürtün ve mikrofiber bir bezle silin. Daha sonra, suyla durulayın ve kuru yumuşak bir havluyla kurutun.

deterjanilepaslanmazcelik

Paslanmaz Çelik Yüzeyleri Isıtma Yöntemi ile Temizleme

Yanık lekeleri kabartma tozu ve deterjanla giderilemiyorsa, ısı uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu yöntem genellikle tencere ve tavalar için kullanılır. Isı uygulayarak lekelerden kurtulmak için, tencerenin yanmış yerlerini örtecek kadar su ile doldurun ve kaynayana kadar ısıtın. Su kaynamaya başladıktan sonra ocağı kapatın ve suya birkaç yemek kaşığı tuz ekleyin ve birkaç saat bekletin.Daha sonra suyu boşaltın ve lekeleri yumuşak bir süngerle çıkarmaya çalışın.

 

isitarakpaslanmazceliktemizleme

 

Paslanmaz Çelik Yüzeyleri Sirke veya Limon Suyu ile Temizleme

Sirke paslanmaz çelik ürünleri temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Ürünü sirke içine batırıp 10-15 dakika bekletin, ardından her zamanki gibi deterjanla yıkayın. Sirke alternatif olarak, limon suyu da kullanılabilir. Bir bardak su için bir çorba kaşığı limon suyu gerekir. Gerekli miktarda hazırlanan çözeltiyle ürünleri silin ve su altında durulayın.

 

paslanmazceliksirkeiletemizleme

Bu içeriğimizde sizlere paslanmaz çelik temizleme yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olabilmişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al