fbpx

Paslanmaz Lama Nedir? Nerelerde kullanılır?

Bu yazımızda paslanmaz çelik dolu malzemelerin bir türü olan paslanmaz lamaların ne olduklarından nerelerde kullanıldığından ve paslanmaz lama fiyatlarının nelere göre değişiklik gösterdiği konularına değineceğiz.

Paslanmaz Lama Nedir?

Paslanmaz lama; paslanmaz çelik dolu malzeme olarak adlandırılan ürünlerin dikdörtgen kesite sahip olanlarına verilen isimdir. Paslanmaz lamalar bir başka deyişle paslanmaz silmeler dikdörtgen bir şekle ve 90° açılı kenarlara sahip ürünlerdir. Paslanmaz lamalar genellikle aşağıda verilen tablodaki ebatlarda kullanılmaktadır.

Lamalar sıcak haddeleme diye adlandırılan yöntem ile şekillendirilirler. Sıcak haddeleme belirli bir sıcaklığa ulaşmış paslanmaz kütüklerinin çeşitli merdaneler atasından geçirilerek istenilen şekle ulaştırılması yöntemine verilen isimdir. Öncelikle istenilen kaliteye göre oluşturulan formüle göre paslanmaz çelik hurdaları eritilir. Bu eritme esnasında eksik olması halinde halin de formüle göre alaşım elemanları eklenerek paslanmaz kütükleri dökülür. Dökülen kütükler sıcak haddelemeye alınır ve sıcak haldeki kütükler makaralar arasından geçirilerek istenilen ebatlara getirilir ve istenilen boyda kesilerek son haline getirilirler.

Banner

Paslanmaz Lamalar Nerelerde kullanılır?

Paslanmaz çelik her geçen gün hayatımızdaki etki alanını genişletmektedir. Şöyle ki ülkelerin gelişmişlik düzeyleri belirlenirken dahi yıllık paslanmaz kullanım oranı bir parametre olarak kullanılmaktadır. Paslanmaz lamalarda bu doğrultuda her geçen gün farklı yerlerde farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Ana hatlarıyla bahsetmek gerekirse 4 ana başlık altında incelemek doğru olacaktır.

paslanmaz-lama

1)Gıda Endüstrisi

Paslanmaz çeliklerin tercih edilmesinde ki en büyük sebeplerden biri paslanmaz çeliklerin hijyenik olmasıdır. Bu özellik paslanmaz çeliklerin gıda endüstrisinin olmazsa olmazlarından bir parçası haline getirmektedir. Paslanmaz lamalarda gıda makinalarında hareket aktarımını sağlayan parçalarda karıştırıcı bıçaklarında ve makine şaselerinde tercih edilmektedir.

 

paslanmaz çelik kullanım

2) İmalat Sanayi

Makineler için yapılan birçok parçada paslanmaz ürünler tercih edilmektedir. Bu da paslanmaz çeliklerin özellikle talaşlı imalatta tercih edilmesini sağlamaktadır. Paslanmaz lamalarda burada talaşlı imalat için talep edilen malzemelerin başında gelmektedir. Belirli uzunluklarda kesilen ve üzerlerine yatak açılan lamalar birçok makinede hareketi aktarmada kullanılmaktadır. Talaşlı imalata daha uygun daha işlenilebilir olması nedeniyle genellikle L kalite malzemeler tercih edilmektedir.

 

imalat sanayi çelik kullanım

3) Gemi İnşa Sanayisi

Paslanmaz çeliklerin genel olarak tercih edilmelerindeki en büyük sebeplerden biride korozyon dayanımlarıdır. Gemilerde denizde tuzlu suya maruz kalmaları nedeniyle korozyona uğramaktadır. Burada paslanmaz çelik devreye girmekte ve kritik parçalarda kullanılarak uzun süre dayanım sağlanmaktadır. Lamalar da gemi inşası sırasında oluşturulan şaselerde yüksek mekanik ve korozif dayanımı nedeniyle kullanılmaktadır. Gemi sanayisinde paslanmaz çeliklerin korozyona dayanımı yüksek olan 316 kalitesi tercih edilmektedir.

 

gemi inşaat paslanmaz çelik kullanım

4) Dekorasyon

Paslanmaz çelikler şık görünümleri nedeniyle de tercih edilmektedir. Paslanmaz lamalar da bu amaçla kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik masalarda ve sehpalarda çeşitli şekillerde kullanılmaktadırlar. Ayrıca üst geçit gibi yerlerde korkuluklarda da küpeşte olarak kullanılmaktadır.

Genel hatları ile lamaların kullanım yerlerini saymış olsak da bahsetmediğimiz birçok sektörde daha paslanmaz lama tercih edilmekte ve her geçen gün kullanım alanları büyümektedir.

Paslanmaz Lama Kullanımının Avantajları

Paslanmaz lamalar yukarıda da bahsettiğimiz gibi pek çok farklı sektörde pek çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Paslanmaz lamaların bu sektörlerde kullanımlarının birçok avantajı vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse ilk sıraya uzun ömürlülük yazılmalıdır. Pek çok dış etkene karşı olan yüksek dirençleri sayesinde paslanmaz lamalar kullanıldıkları alanlarda uzun yıllar boyunca herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaksızın kullanılabilirler.

paslanmaz-lama-nedir

Uzun ömürlü olmasından sonra ise maliyet avantajlarından bahsetmek gereklidir. Her ne kadar diğer çelik türlerine oranla bir hayli maliyetli olsalar da uzun süre kullanımları ve ikincil bir maliyete sebep vermemeleri sayesinde uzun vadede paslanmaz lamalar oldukça düşük maliyetlerde kullanılabilmektedirler.

Paslanmaz lamaların pek çok avantajından söz edebiliriz ama üçüncüsü ile sonlandırmak yeterli olacaktır. Paslanmaz çeliklerin ve bu minvalde paslanmaz lamaların bakteri üremesine olanak vermeyen yapıları ve hijyenik olmaları pek çok alanda kullanılmalarına olanak sağlamaktadır. Hijyenik olmaları başta gıda ve tıp sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanımı kolaylaştırmakta ve kullanıcılara büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Paslanmaz Lamaların Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Paslanmaz lamalar ülkemizde kilogram birim fiyatı üzerinden satılmaktadır. Bu birim fiyatın değişmesine neden olan başlıca unsur paslanmaz çeliğin ana yapı taşı olan nikelin birim fiyatıdır. Nikel fiyatı ile paslanmaz çelik fiyatı doğru orantılıdır. Bu tüm paslanmaz ürünlerin fiyatını etkileyen bir unsurdur. Lama özeline gelecek olursak paslanmaz lamalarda lamaları 5mm ve altındaki ürünlerde haddeleme işleminin zor olması nedeniyle fiyatlar 5mm ve altındaki kalınlıklarda yükselme eğilimi göstermektedirler.

Bu yazımızda paslanmaz lamalar hakkında akıllara gelebilecek sorular cevap vermeye çalıştık. Daha detayı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al