fbpx

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

paslanmaz çelik kullanım alanları

Paslanmaz çelik kullanım alanları için aşağıdaki hızlı linkleri kullanarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mimarlık ve İnşaat Otomotiv ve Taşımacılık Sağlık ve Medikal Enerji ve Ağır Endüstri Gıda ve Catering Denizcilik Güç Üretimi Mutfak Gereçleri

 

En küçük fermuardan en büyük gökdelene kadar, paslanmaz çelik modern yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Paslanmaz çeliğin mukavemeti, korozyona dayanımı ve düşük bakım maliyeti, onu geniş bir uygulama yelpazesi için ideal bir malzeme haline getirir. Aynı zamanda uzun bir kullanım ömrüne sahiptir ve %100 geri dönüştürülebilir.

150’den fazla paslanmaz çelik türü vardır fakat bunların 15’i günlük uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik, endüstriyel ve evsel ortamlarda kullanım için levhalar, çubuklar ve borular dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapılır.

Geniş bir sektör yelpazesine hitap eden paslanmaz çelik inşaat, otomotiv ve daha fazlasını içeren alanlarda kullanılmaktadır. Pek çok uygulama için paslanmaz çelik kullanımı en etkili ve basit çözümdür.

Mimarlık ve İnşaat

Art-deco döneminde paslanmaz çelik öncelikle inşaat sektöründe öne çıktı. Ünlü Chrysler binasının üst kısmı paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

Dayanıklılığı, esnekliği ve korozyona dayanımı nedeniyle, paslanmaz çelik artık modern inşaatlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Dış cephe kaplamalarında büyük darbelere dayanıklı binalar için kullanılır ve iç mekanlarda da tırabzan, tezgâh üstü, ters sıçrama ve daha pek çok şekilde görülebilir.

Paslanmaz çelik kolayca kaynaklanır, çekici bir yüzeye sahiptir ve az bakım gerektirir. Bu nedenle, Londra’daki Waterloo İstasyonu’ndaki Eurostar Terminali, Singapur’daki Helix Köprüsü ve New York’taki One Dünya Ticaret Merkezi gibi yüksek profilli modern mimaride öne çıkmaktadır.

Chrysler Binası

Chrysler Binası – New York

Helix Köprüsü

Helix Köprüsü – Singapur

Eurostar Terminali

Eurostar Terminali – Londra

one dünya ticaret merkezi

Dünya Ticaret Merkezi – New York

Sürdürülebilir yapıya doğru eğilim aynı zamanda %90 geri dönüştürülmüş metalden oluşan paslanmaz çeliği de desteklemektedir. Cilalı veya tahıl kaplamalı paslanmaz çelik, binaya doğal ışığın girmesine yardımcı olarak enerji tüketimini azaltır.

Otomotiv ve Taşımacılık

Paslanmaz çelik ilk olarak otomobil endüstrisinde 1930’larda Ford Motor Company tarafından çeşitli konsept otomobiller yapmak için kullanıldı.

Günümüzde otomotiv endüstrisinde paslanmaz çelik kullanımı artmaktadır. Geleneksel olarak araba egzoz sistemlerinde, döşeme ve ızgaralarda kullanılır, ancak yeni emisyon azaltma standartları ve çevresel kaygılar üreticileri paslanmaz çelik yapı elemanlarında da tercih etmeye itmektedir.

Paslanmaz çelik, gemi konteynırları, kara tankerleri ve çöp taşıma araçları dahil tüm taşıma şekillerinde kullanılır. Kimyasalların, sıvıların ve gıda ürünlerinin taşınması için mükemmeldir. Yüksek mukavemeti daha ince konteynırlara izin vererek yakıt maliyetlerinden tasarruf sağlarken, korozyon direnci temizlik ve bakım maliyetlerini azaltır.

Sağlık ve Medikal

Paslanmaz çelik, kolayca sterilize edildiği ve korozyona dayanıklı olduğu için hijyenik ortamlar açısından idealdir. Cerrahi ve dişçilik aletleri, böbrek hastalıkları ve ameliyat masalarının yanı sıra, kanüller, buhar sterilizatörleri ve MRI tarayıcıları gibi diğer tıbbi ekipmanların yapımında kullanılır.

Cerrahi implantlar, paslanmaz çelik ve yapay kalçalar gibi değiştirme eklemleri kullanır. Kırık kemikleri yerine sabitlemek için paslanmaz çelik pimler ve plakalar kullanılır.

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Enerji ve Ağır Endüstri

Kimya, petrol ve gaz endüstrileri, yüksek ısı ve yüksek oranda toksik maddeler içeren zorlu ortamlarda faaliyet göstermektedir. Daha geniş bir sıcaklık aralığında korozyona karşı daha fazla direnç gösteren bu endüstrilerde kullanım için özel sınıf paslanmaz çelik ürünler geliştirilmiştir. Yüksek kalite paslanmaz çelik depolama tanklarının, vanaların, boruların ve diğer bileşenlerin yapımında hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla paslanmaz çelik kullanım alanları olarak enerji ve ağır endüstri de sektörel olarak yer almaktadır.

Süper dubleks çelik, yüksek mukavemeti nedeniyle sıklıkla kullanılır. Kaynağı en aza indiren ve yapısal bütünlüğü en yüksek seviyeye çıkaran büyük levhalarda üretilebilir. Yüksek mukavemeti ayrıca, ilave yapısal destek ve temel gereksinimini azaltarak inşaat maliyetlerini azaltır.

Açık deniz petrol kuleleri için paslanmaz çelik oldukça önemlidir. Ham petrol son derece aşındırıcıdır ve modern kuleler sert ve hafif yüksek alaşımlı çelikten imal edilmiştir. Güneş, jeotermal, hidro ve rüzgâr enerjisi dahil olmak üzere yenilenebilir enerji teknolojileri aynı zamanda oldukça aşındırıcı deniz suyu ortamlarının zorluklarına dayanabildiği için paslanmaz çelik parçalar kullanır.

 

Banner

 

Gıda ve Catering

Bir diğer paslanmaz çelik kullanım alanları ise gıda ve catering sektörüdür. Mutfak aksesuarları, çatal-bıçak takımı ve tencere takımında paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Keskin kenarlı bıçakları yapmak için daha sert çelik sınıfları kullanılır. Ocaklar, ızgaralar, evyeler ve tencereler gibi şekillendirilmesi gereken malzemeler için daha yumuşak çelik sınıfları kullanılır.

Paslanmaz çelik, buzdolapları, dondurucular, tezgahlar ve bulaşık makineleri için bir kaplama olarak da kullanılır.

Paslanmaz çelik, yiyeceklerin tadını etkilemediğinden gıda üretimi ve depolanması için idealdir. Portakal suyu gibi bazı yiyecekler asidik olabileceğinden paslanmaz çeliğin korozyon direnci önemlidir. Ayrıca, istenmeyen mikropları uzak tutmaya yardımcı olan paslanmaz çelik kolayca temizlenir.

Paslanmaz çelik, dondurma üretiminde güçlü anti-bakteriyel temizlik ürünlerinin kullanılmasına izin verdiği için de önemlidir.

Denizcilik

Her ne kadar paslanmaz çelik nadiren gemi gövdesi adayı olarak görülse de gemi ve tekne yapımı endüstrisindeki kullanımları bu bölümde görebileceğimiz gibi çok çeşitlidir.

Kimyasal tankerler, en büyük tonaj uygulamalarını temsil etmektedir. Çünkü birincil ihtiyaç, bir kargo değişikliği söz konusu olduğunda güçlü, kolay imal edilmiş, son derece dayanıklı ve iyice temizlenebilen bir malzeme olmasıdır. Çift taraflı paslanmaz çelikler, sadece üstün korozyon dirençleri için değil aynı zamanda yüksek akma dayanımları sebebiyle de tanker balataları için sıkça seçilmektedir. Mekanik arızanın sonuçlarının yıkıcı olabileceği bölmeler gibi yapılar için hayati bir öneme sahiptir. Yüksek akma dayanımı ayrıca, kargo yüklerinin optimize edilmesine yardımcı olan daha ince bölümler nedeniyle ağırlık tasarrufu da sağlayabilir.

Deniz suyu korozyonuna karşı direncin, örneğin gemilerin güverte ve kabin donanımları ve açık deniz petrol ve doğal gaz platformları için baskın gereksinim olduğu durumlarda, daha yüksek alaşımlı, molibden içeren paslanmaz çelik türleri kendiliğinden ortaya çıkar. Liman korkulukları ve ızgaralar gibi kıyı temelli yapılar, tuz yüklü atmosfer neredeyse denizde olduğu kadar karaya da zarar verebileceğinden benzer örnekler sunar. Uygulamanın ciddiyetine bağlı olarak seçim, çeşitli östenitik, süper östenitik, süper ferritik veya süper dubleks paslanmaz çeliklerden yapılabilir.

Güç Üretimi

Paslanmaz çeliklerin korozyona karşı yüksek dirençleri olduğu için güç üretimi esnasında oluşan yüksek ısıdan ve korozyondan etkilenmezler. Bu özelliklerinden dolayı baca gazı desülfarizasyon ünitelerinde de paslanmaz çelik tercih edilir. Hem elektirik üretimi yapılabilmesi için hem de radyasyonun tutulabilmesi için büyük oranda paslanmaz çelik kullanılırken az miktarda da kobalt kullanılır.  Buhar ve gaz türbinlerinde de kullanılan malzemelerin hem korozyona karşı direncinin olması hem de ısıya dayanıklı olması gerekiyor bundan dolayı paslanmaz çelik tercih ediliyor.

Mutfak Gereçleri

Paslanmaz çelikler bakterilerin çoğalmasını engeller ve temizlenmesi oldukça kolaydır bundan dolayı mutfak gereçlerinin yapımında kullanılırlar.Bu gereçleri yaparken en çok kullanılan paslanmaz çelik sınıfı 304 olsa da 410 ve 420 de tercih ediliyor. Mutfak gereçlerinin yapımında paslanmaz çeliğin estetik olma özelliğinden de yararlanılır. Çok farklı şekillerde üretimi yapılabilir. Kullanışlı olmasının yanında göze de hitap eden ürünler elde edilir.

Kaynakça:

Paslanmaz Çeliğin Yaygın Kullanım Alanları 

Denizcilikte Paslanmaz Çelik Kullanımı

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları” yazısında 13 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al