fbpx

Otomotiv Sektöründe Paslanmaz Çelik

otomotiv-sektorunde-paslanmaz-celik

Günümüzde, paslanmaz çelik ev eşyaları ve sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Paslanmaz çeliğin diğer materyallere göre daha dayanıklı olması ise otomotiv sektöründe tercih edilmesinin nedenlerinden birisidir. Otomotiv sektöründe paslanmaz çelik; korozyona ve pasa dayanıklı olması ile tercih edilir. Ayrıca bu çeliğin gücü, otomotiv sanayi ve ulaşım sektörü için önemli bir etkendir. 

Paslanmaz çelik otomotiv sektöründe hem yan materyallerin üretiminde hem de motorlu araçların üretiminde önemli bir konuma sahiptir. Otomobilin jantları, egzoz borusu ve diğer bölümleri paslanmaz çelik kullanılarak üretilmektedir. Bu sebeple, paslanmaz çeliğin otomobil sektöründe yeri oldukça fazladır. 

Paslanmaya karşı dirençli olan paslanmaz çelikler birçok farklı alanda tercih edilir. Hem dayanıklı olması hem de kullanıldığı sektör açısından en sağlıklı çelik türü olan bu çelik türü, birçok sektörde tercih edilir. Bu çelik türlerinin içerisinde bulunan krom çeliğin oksijen ile bir araya gelmesi ile krom oksit birleşimi oluşur. Oluşan bileşim de çeliklerin paslanmaya karşı korunmasını sağlar. Paslanmaz çeliklerin üretiminde karışımların miktarı kalite üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ümit Paslanmaz olarak bu yazımızda, otomotiv sektöründe paslanmaz çelik kullanımı hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

paslanmazcelik-otomotiv

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE PASLANMAZ ÇELİK

Paslanmaz çelik, otomobil endüstrisinde ilk olarak Ford Company tarafından kullanılmıştır. Marka tarafından farklı konseptlerde otomobiller tasarlamak üzere kullanılan paslanmaz çelik, daha sonra otomobil sektörünün vazgeçilmezi arasında yerini almıştır. Otomobil sektöründe kullanımı gün geçtikçe artan paslanmaz çelik, genelde döşeme, ızgaralar ve egzoz sistemleri için tercih edilmektedir.  Bununla birlikte üretici firmalar yeni çıkarılan emisyon azaltma standartları ve çevreyi koruma yaklaşımından dolayı paslanmaz çeliği otomobil yapı elemanlarında da kullanmaya başlamıştır. Otomobil sektöründe ferritik paslanmaz çeliklerin kullanımı söz konusudur. Ferritik paslanmaz çelikler, diğer paslanmaz çeliklere oranla daha serttir. Bunun yanı sıra ostenitik paslanmaz çeliklere göre paslanmaya ve korozyona da daha dirençlidir. 

 

Otomotiv sektöründe kullanılan çelikler nelerdir?

 

Otomotiv sektöründe birçok çelik türü kullanılmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 

  • Paslanmaz Çelik

 

Bu çelik türünün en temel özelliği, aşındırıcı malzemelere direnme imkânıdır. Özellikle motor için yüksek sıcaklıklarda kolayca deforme olmayan veya erimeyen paslanmaz çelik gibi malzemelerin kullanılması son derece önemlidir. 

 

  • Gelişmiş Yüksek Mukavemetli Çelik

 

Modern çelik yenilikleri, gelişmiş yüksek mukavemetli çelik veya basitçe AHSS olarak bilinen yeni bir çelik sınıfının geliştirilmesine sebep olmuştur. Bu çelik türü hafif olması nedeniyle araç gövdeleri, çerçeveler, araba kapıları, tamponlar ve alt takımlar için tercih edilen bir seçimdir. 

 

  • Yüksek Karbonlu Çelik

 

Sıradan çeliğin aksine, yüksek karbonlu çelik kırılganlığa eğilimlidir. Bununla birlikte, bu, aşınma ve yıpranmaya karşı yüksek direnciyle dengelenmektedir. Bu nedenle yüksek karbon genellikle kesme aletlerinde veya metal bağlantı elemanlarında tercih edilir.

 

  • Düşük Karbonlu Çelik

 

Yumuşak çelik olarak da adlandırılan düşük karbonlu çelik, üretimi ucuz olduğu ve daha küçük bileşenlerin üretiminde kullanışlı olduğu için birçok araç parçasında kullanılmaktadır. Düşük karbonlu çelik, aracın hem içinde hem de dışında bulunabilir. Bunlar; debriyaj mahfazaları, süspansiyon parçaları, kontrol kolları ve benzeri olarak sıralanabilir. 

 

  • Galvanize Çelik

 

Paslanmaz çelikten daha ucuz ancak alüminyumdan daha etkili olan galvanizli çelik, bu alaşımlı metalin araç yapımında bir başka popüler tercihtir. Günümüzde galvanizli çelik kullanımı her türlü araçta standart olarak kabul edilir. 

 

  • Arabalar paslanmaz çelikten mi üretilir?

 

Arabaların üretiminde daha çok alüminyum çelik alaşımları tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra magnezyum da darbe etkilerini azaltmak ve ağırlığı minimuma indirmek için kullanılan bir diğer malzemedir. Ayrıca güçlü PP (Polipropilen), PUR (Poliüretan) gibi plastik malzemeler aracın iç, dış ve kaporta gibi alanlarında kullanılabilir.

 

  • Arabalarda paslanmaz çeliğin kullanım alanları 

 

Paslanmaz çelik ilk olarak otomobil endüstrisinde Ford Company tarafından kullanıldı. Günümüzde ise otomotiv sektöründe paslanmaz çelik kullanımı daha da artmıştır. Geleneksel olarak araba egzoz sistemlerinde, döşemelerde ve ızgaralarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yeni emisyon azaltma standartları ve çevresel kaygılar ise üreticileri, paslanmaz çeliği yapı elemanlarında da tercih etmeye yöneltmektedir.

otomotivdepaslanmazcelik

 

Otomotiv sektöründe paslanmaz çelik neden tercih edilir?

 

Paslanmaz çelik, paslanmaya ve korozyona dayanıklılığı ile birçok sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe de tercih edilmektedir. Otomobil sektöründe paslanmaz çelik, özellikle araçların iskeleti oluşturulurken kullanılmaktadır. 

Otomobil sektöründe paslanmaz çeliğin kullanılma nedenleri arasında ilk sırada, çeliğin şok emici özelliği bulunur. Bunun yanı sıra, paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanan otomobiller estetik yönden de oldukça şık bir görünüme sahiptir. 

Ümit Paslanmaz olarak bu yazımızda, otomotiv sektöründe paslanmaz çelik kullanımı konusu hakkında merak edilenleri ele aldık. Amacımız, ithalatın da getirileriyle beraber her geçen gün bir adım ileriye giderek daha iyi ve hızlı bir hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al