fbpx

Paslanmaz Vana Türleri Nelerdir?

paslanmazkureselvana

Paslanmaz vana, tesisat sistemlerindeki akışı durdurmak ve akış debisini kontrol etmek için kullanılır. Paslanmaz vanalar, paslanmaz çelik boru hatlarında ve paslanmaz kazan su depolarında kullanılmaktadır. Paslanmaz su kazanlarında yer alan paslanmaz vanalar, sıvının kontrol edilmesini sağlar. Kullanım alanı ve tipine göre farklı vana türleri bulunmaktadır. Paslanmaz vana türleri nelerdir, sorusuna türlerin özelliklerini detaylı olarak inceleyerek yanıtlar vermeye çalışacağız. 

paslanmazvanaturleri

Paslanmaz Dişli Küresel Vana

Paslanmaz vana türleri arasında yer alan paslanmaz dişli küresel vana çeşitleri, basınç seviyesinin düşük olduğu alanlarda kullanılır. Dişli küresel vanalar, yaygın olarak basıncın 16-100 bar olduğu bağlantılarda kullanılır. Akış kontrolünü sağlamak için hatların içerisinde yer alır. Düz hatlarda kullanılabileceği gibi 3 borunun birleşim yerinde de kullanılabilir. Dişli küresel vana türü, dişli biçimde hatlara bağlandığı için bu ismi almıştır. Vana kolu içerisindeki mili hareket ettirir ve hatlardan akan sıvının kontrol edilmesini sağlar. 

Paslanmaz Flanşlı Vana

Paslanmaz vana türlerinden bir diğeri ise paslanmaz flanşlı vana modelleridir. Paslanmaz flanşlı vanaların çalışma mekanizması dişli küresel vanalara benzer. Flanşlı vanalar, dişli küresel vanaların dayanamayacağı yüksek basınçlı hatlarda kullanılır. Yüksek basınçlı iki hat, vananın flanşlarına konulur ve üst kısımdaki flanşlara bağlanır. Bunlarla birlikte 2 parçalı ve 2 parçalı flanşlı vana olarak 2 gruba ayrılır. Flanşlı vanalarda sızmayı önlemek için teflon, epdm ve farklı conta çeşitleri kullanılır. 

Paslanmaz Kelebek Vana

Paslanmaz kelebek vanalar, hijyenin önemli olduğu gıda ve kimya kullanılmaktadır. Paslanmaz boru hatları üzerinde kullanılan paslanmaz kelebek vanalar hatlara kaynak yapılarak bağlanır. Kelebek vana, içerisinde bulunan disk vana kolunun mili çevirmesiyle döner. Disk sayesinde vana konulun çevrilmesiyle dönerek akışın kontrol edilmesini sağlar. Bunlarla birlikte petrol ve LPG hatlarında da yaygın olarak kelebek vanalar kullanılmaktadır. 

paslanmazucyolluvana

Paslanmaz Üç Yollu Vana

Paslanmaz üç yollu vana modelleri, 3 hattın kontrol edilmesini sağlayan paslanmaz vana çeşitleri arasında yerlerini almaktadır. Su ve diğer maddelerin aynı anda tek bir kaynağa ya da tek kaynaktan gelen sıvının iki farklı alana gönderilmesinde kullanılır. L tipi T tipi olmak üzere iki tipte bulunurlar. L tipi, ana hattan gelen sıvının sağa ya da sola gönderilmesini sağlarken T tipinde, aynı anda sağa ve sola gönderilebilir.  

Vana çeşitleri endüstriyel alanda ve günlük kullanımda pek çok alanda kullanılmaktadır. Sıvının akış hızına, gücüne ve kullanım alanına göre farklı vana çeşitleri kullanılmaktadır. Düşük basınçtan yüksek basınca kadar kullanabileceğiniz birçok vana türü bulunmaktadır. 

Paslanmaz vana türlerini ve özeliklerini detaylı olarak bu yazımızda detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Paslanmaz çelik malzemeler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Ümit Paslanmaz Blog içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al