fbpx

Paslanmaz Çelik Boru Ölçüleri ve Detayları

paslanmazcelikboruolculerivedetaylari

Paslanmaz malzemelerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Paslanmaz çelik borular, içerdiği avantajlar sayesinde birçok sektörde sıklıkla kullanılırlar. Bağlantı elemanları ile birlikte birçok sektör için önemli bir yere sahip olan paslanmaz çelik boruların birçok farklı çeşidi bulunur. Peki, paslanmaz çelik boru nedir? Paslanmaz çelik borular nerelerde kullanılırlar? Paslanmaz çelik boru ölçüleri nelerdir? Paslanmaz çelik boruların avantajları nelerdir? Paslanmaz çelik boru ile ilgili pek çok sorunun cevabını sizler için cevapladık.

Paslanmaz Çelik Boru Nedir?

Paslanmaz çelik boru, içinde barındırdığı birçok avantaj ile pek çok sektörde kullanılan paslanmaz bir malzemedir. Korozyona karşı olan direnci, ısı dayanımı ve oksitlenmeye karşı dirençli yapısı ile sıklıkla tercih edilir. Paslanmaz çelik borular, üretim türlerine, kaynak işleminin niteliğine ve yüzeylerine göre üçe ayrılır. Üç ayrı ana başlık altında incelense de paslanmaz çelik boruları üretim türlerine göre ayırmak en bilinenidir. Paslanmaz çelik boru üretim türlerine göre, paslanmaz çekme boru ve paslanmaz dikişli boru olarak ikiye ayrılırlar.

paslanmazcelikborunedir

Paslanmaz çekme boru, genel olarak basınç değerinin yüksek olduğu ortamlarda kullanılır. Tek parça olarak dökülen paslanmaz çekme boru, yuvarlak bir forma sahiptir. Paslanmaz dikişli boru ise çekme boruya göre daha az basınçlı ortamlar için üretilmiştir. Paslanmaz dikişli boruların çekme borulara göre daha az dayanıma sahip olmasının sebebi kaynak yapılarak üretilmesidir.

Paslanmaz Çelik Borular Nerelerde Kullanılırlar?

Paslanmaz çelik borular, paslanmaz kullanımının artmasıyla birlikte daha da sık kullanılır hale gelmeye başladılar. Paslanmaz çelik borular, kimya endüstrisi, petrokimya endüstrisi, ilaç endüstrisi, boya sanayi, kâğıt sanayi, plastik endüstrisi ve gıda endüstrisi gibi alanlarda sıklıkla kullanılırlar. Makine tesisatlarının yanı sıra dekoratif üretimlerin bulunduğu alanlarda da sıklıkla tercih edilirler. Parlak ve kir tutmayan yüzeyleri sayesinde gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabilirler.

Paslanmaz çelik boruların birçok kullanım alanı olduğundan yapılacak boru seçimi seçenekleri de artmaktadır. Yapılacak seçimde önemli olan paslanmaz çelik boruların nerede ve ne amaçla kullanılacağıdır. Farklı inç veya et kalınlığı gibi özellikler paslanmaz çelik boru çeşitlerini belirlerler.

paslanmazborudetaylari

Paslanmaz Çelik Boru Ölçüleri Nelerdir?

Paslanmaz çelik borular dış çaplarına göre sınıflandırılırlar. Paslanmaz çelik boru ölçüleri aşağıdaki gibidir. Paslanmaz çelik boruların birçok kullanım alanı olsa da önemli olan kullanılacak olan paslanmaz çelik borunun alanına ve amacına uygun olarak seçilmesidir.

  • Dış Çapı 10-20 mm Arası Olan Paslanmaz Çelik Borular:

10, 12, 14, 15, 16, 17,2, 18, 19, 20 mm dış çap ile ¼”, 3/8”boyutlarında bulunurlar.

  • Dış Çapı 20-40 mm Arası Olan Paslanmaz Çelik Borular:

22, 23, 25, 26,9, 28, 30, 32, 33,7, 35, 38, 40 mm dış çap ile ½”, ¾”, 1”boyutlarında bulunurlar. 

  • Dış Çapı 40-60 mm Arası Olan Paslanmaz Çelik Borular:

45, 50, 50,8, 51, 52, 54, 57 mm dış çap ile 1 ¼”,1 ½” boyutlarında bulunurlar.

  • Dış Çapı 60-120 mm Arası Olan Paslanmaz Çelik Borular:

63,5, 70, 80, 84, 101,6, 104, mm dış çap ile 2” 2 ½”, 3”, 4” boyutlarında bulunurlar.

  • Dış Çapı 120-410 mm Arası Olan Paslanmaz Çelik Borular:

129, 154, mm dış çap ile 5”, 6”, 8”, 10”, 12”, 14” 16” inç boyutlarında bulunurlar.

Paslanmaz Çelik Boruların Avantajları Nelerdir?

Paslanmaz çelik borular içerdikleri bileşenler sebebiyle birçok avantaja sahiptirler. Paslanmaz borular korozyon dayanımı oldukça yüksek malzemelerdir. Bu şekilde kullanıldıkları ortamlarda kolayca yıpranmazlar. Uzun ömürlü olmasının dışında kolay bir şekilde temizlenebilmeleri de paslanmaz çelik boruların olumlu özelliklerindendir. Temizleme sürecinde unutulmaması gereken bir nokta vardır. Paslanmaz çelik borular mikrop tutmayan yüzey bulundururlar. Bu nedenle uzun süre boyunca istenilen hijyenik şekilde kullanılabilirler. Paslanmaz çelik borular, bilinen bu avantajları sebebiyle birçok sektörde sıklıkla kullanılırlar.

paslanmazboruolculeri

Bu içeriğimizde sizlere paslanmaz çelik boru ve ölçülerini detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştık. Aynı zamanda paslanmaz boru özelliklerinden ve avantajlarından da bahsettik. Daha detaylı bilgi almak için ürünlerimizi inceleyebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Ümit Paslanmaz'da tüm ürünlerde

%5 indirim kazanın !

Formu doldurarak ürün siparişiniz sırasında indirim kazanabilirsiniz
Gönder
Kısıtlı sayıda kuponumuz mevcuttur.
close-link
0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al