Paslanmaz İç Dişli Kör Tapa Ne İşe Yarar ?

Dikişli boru tesisatlarında boru devresini körlemede kullanılan dişli ve anahtar ağızlı olan bağlantı parçasına paslanmaz iç dişli kör tapa denir.

 Paslanmaz iç dişli kör tapa, hatların sonlandırılması için kullanılan bu içten dişli bağlantı elemanı genellikle boru hattı sistemlerinde boru içindeki akışkanın akışını engellemek için kullanılır. Çoğu zaman, dişli tapalar kaynak kullanmanın mümkün olmadığı veya istenmediği durumlarda kullanılır. Her seferinde kaynak yapmamak için dişli tapalar ideal bir çözüm yoludur. Bir anahtar yardımıyla boruya oldukça hızlı bir şekilde monte edilebilen dişli kör tapalar, farklı parçaların birbirine bağlanmasına olanak sağlarlar. Paslanmaz iç dişli kör tapalar farklı kalitelerde metaller kullanılarak üretilebilir. Bunlardan bazıları 304, 316, 304L ve 316L şeklinde sıralanabilir.

 

Dişli tapa ve kaynak arasındaki temel fark: Parçanın montajı hızlı ve rahattır. Tapadaki dişlerin varlığı kurulum ve sökmeyi basit bir hale getirir. Dişi dişe sahip dişli bir tapa bir boruya vidalanarak ek ekipman kullanılmadan monte edilir.

Bunların yanı sıra, parçalar evrenseldir ve paslanmaz boru hatlarındaki uç deliklerin kapanmasını sağlayan kör tapalar herhangi bir sızıntı oluşumunu engelleyerek sıvı hareketine karşı güvenilir bir bariyer sağlar. Ancak boru hattı sistemlerinin çalışmasıyla ilgili hiçbir sorun yaşanmaması için doğru montaj çok önemlidir. 

Paslanmaz iç dişli kör tapa, çeşitli özellik ve amaçlara sahip boru hatlarında kullanılır. Özellikle içme suyu, sıcak işlem suyu, merkezi ısıtma veya yerden ısıtma sistemlerinde bağlantı parçası olarak kullanılır. Bunların yanında enerji, gaz, kimya, ilaç ve petrol endüstrilerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kör Tapa Özellikleri

  • Evrensellik – elemanlar hem metal-plastik borular hem de çelik yapılar için kullanılabilirler.
  • Kolay kurulum – anahtar yardımıyla boruya oldukça hızlı bir şekilde monte edilebilirler.
  • Çevre dostu – atmosfere zararlı maddeler yaymazlar.
  • Negatif çevreye direnç – su, ani sıcaklık değişiklikleri, korozyon gibi çevresel faktörlere direnç gösterirler.
  • Dayanıklılık – sıcaklık dalgalanmalarına da oldukça dayanıklıdırlar.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Fittings ve Kullanım Alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Ümit Paslanmaz'da tüm ürünlerde

%5 indirim kazanın !

Formu doldurarak ürün siparişiniz sırasında indirim kazanabilirsiniz
Gönder
Kısıtlı sayıda kuponumuz mevcuttur.
close-link
0 (212) 547 1901 Hemen Teklif Al