Nipel Nedir Nerelerde Kullanılır ?

nipel-nedir-nerelerde

Nipel Nedir?

Nipel temelde metal boru bağlantı elemanı olarak tanımlanabilir. Nipel, iki ağzı da dış dişli, tek tarafı dış dişli veya redüksiyon dişli olabilir.

Nipelin uzunluğu yaklaşık 5-10 cm civarındadır.  1/2, 3/4 ve 1 gibi farklı çaplara sahip olabilir. Nipelin çapı büyüdükçe uzunluğu da ona bağlı olarak değişir yani nipelin çapı arttıkça uzunluğu da artar, çapı azaldıkça uzunluğu da azalır. Nipelin uygulanacak basınca göre seçilmesi de oldukça önemlidir. Doğru nipel tercihi yapılmadığında oluşabilecek sorunları önlemek için bu gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir. Nipelin üretildiği çeşitli malzemeler ve farklı nipel çeşitleri de vardır.

Nipelin üretiminde kullanılan bazı malzemeler şu şekilde sıralanabilir.

  1. Çelik (siyah veya galvaniz)
  2. Paslanmaz çelik
  3. Pirinç
  4. Plastik içeren malzemelerdir.

Bazı nipel çeşitleri de şu şekilde sıralanabilir.

  1. Hortum uçlu nipel
  2. Altı köşeli nipel (hex)
  3. Paslanmaz nipel

316 Paslanmaz Çelik Nipel Çeşitleri ve Kullanımı

316H sınıfı paslanmaz çelik, daha yüksek sıcaklıklarda çalışmak için kullanılır. Fırın ve mikrodalga fırın gibi cihazlarda yaygın olarak ısıya dayanıklı olması sebebiyle 316H sınıfı paslanmaz çelik kullanılır. 316 kalite, özellikle 316L düşük karbon içerdiğinden dolayı, kaynak için mükemmeldir. 

Nipel Nerelerde Kullanılır?

Nipel hem küçük çaplı hem de büyük çaplı hatlarda kullanılabilir. Küçük çaplı hatlarda çekvana, pislik tutucu ve vana gibi elemanları bağlamak için kullanılır. Büyük çaplı hatlarda kullanıldığında ise emniyet vanası, ölçme enstrümanları ve vanaları bağlamak için tercih edilir. Nipel aslında tesisat elemanları bağlanması konusunda kurtarıcı bir malzemedir. Paslanmaz Çelik Nipeller, su, yağ ve gazda korozyon direncine ihtiyaç duyduğunuz düşük basınçlı uygulamalar için mükemmel olan yüksek kaliteli paslanmaz çelik bağlantı parçalarıdır. Yaygın olarak 304 ve 316 Kalite çelik nipeller kullanır. 316 tipi malzeme, 304 tipi malzemeden daha yüksek korozyon ve ısı direncine sahiptir. Nipelin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir.

  1. Bina tesisatları
  2. Doğalgaz tesisatları
  3. Endüstriyel boru hatlarında

1. Bina Tesisatlarında Nipel Kullanımı

Nipel bina tesisatlarında en çok kullanılan malzemelerdendir. Hem bina içinde hem de bina dışında kullanılmaya uygundur. Aynı zamanda soğuk su tesisatlarının yanında sıcak su tesisatlarında da kullanılabilirler.

ev_tesisatı_nipel

2. Doğal gaz Tesisatlarında Nipel Kullanımı

Doğal gaz tesisatlarını istenilen yere ulaştırmak için boruların arasındaki bağlantıyı sağlamak gerekir. Bu bağlantıyı sağlamak için de flex somun nipel kullanılır. Bu esnek yapısı ile hep uzak mesafelere taşınımı kolaylaştırır hem de olası bir deprem riskine karşı oldukça dayanıklıdırlar.

doğalgaz

3. Endüstriyel Boru Hatlarında Nipel Kullanımı

Nipeller endüstriyel boru hatlarında vana bağlantılarında ve bağlanacak rekorların bağlanmasında kullanılan vazgeçilmez elemanlardandır. Ayrıca hatlarda bulunan kazanların giriş ve çıkışlarında da nipeller kullanılmaktadır.

Nipelin kullanım alanları bunlar ile kısıtlı değildir. Tesisat işlerinin yapıldığı çoğu yerde nipele ihtiyaç duyulur.

Bu yazımızda size nipelin ne olduğu ve kullanım alanları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Nipel ile ilgili sorularınızı varsa bize ulaşabilirsiniz. Sayfamızda bulunun nipel çeşitlerini inceleyip amacınıza uygun olanı seçerek sipariş verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ümit Paslanmaz'da tüm ürünlerde

%5 indirim kazanın

Formu doldurarak ürün siparişiniz sırasında indirim kazanabilirsiniz
Gönder
Kısıtlı sayıda kuponumuz mevcuttur.
close-link

Size ulaşalım


Paslanmaz boru, profil ve pek çok kategorideki uygun fiyatlarımızdan faydalanın.
Gönder
0 (212) 547 1901 0 (212) 671 3545 Hemen Teklif Al